Głogówek Online
 
24 | 11 | 2017
Artykuły i Felietony
Głogówek – przystań dla prześladowanych Chrześcijan z Syrii Drukuj
Ziemia Głogówecka
Autor: Dominik Wawrzyniak   
Sobota, 13 Czerwiec 2015 15:01

 Głogówek – przystań dla prześladowanych chrześcijan z Syrii

1. CO TO ZA INICJATYWA ?

Fundamentaliści islamscy okupujący dużą część Państwa Syryjskiego pod sztandarem ISIS kierują się, w swoim postępowaniu, bardzo skrajną interpretacją słów zawartych w Koranie. Dlatego codziennie dochodzi tam do ludobójstwa syryjskich chrześcijan oraz mniejszości muzułmańskich. Fundacja Estera przekonała polskie władze do tymczasowego przyjęcia części tych ludzi do Polski, pod warunkiem, że Polacy oddolnie stworzą dla nich warunki do życia. W całej Polsce zgłaszają się instytucje oraz osoby prywatne gotowe zapewnić prześladowanym chrześcijanom tymczasowe warunki do godnego życia. Chcemy, jako mieszkańcy Głogówka, czynnie włączyć się w tę inicjatywę, tak aby prześladowana rodzina była w stanie samodzielnie funkcjonować na naszej ziemi do czasu zakończenia wojny w Syrii a później mieć możliwość powrotu do ojczyzny lub osiedlenia się w Polsce jako samodzielni obywatele naszego kraju. Głogówecka inicjatywa jest spontaniczna i nie posiada jeszcze swojej struktury organizacyjnej. Rodzina syryjskich chrześcijan przybędzie do Głogówka w ciągu 10 dni - jesteśmy po prostu potrzebni!

Read morezdj. AP / Muhammed Muheisen

Zmieniony: Sobota, 13 Czerwiec 2015 17:56
Więcej…
 
10 lat działania Fundacji Glogovia Drukuj
Ziemia Głogówecka
Autor: Kamil Adamus   
Wtorek, 09 Grudzień 2014 22:14

Read more

Prezentacja osiągnięć Fundacji Glogovia przedstawiona 7 grudnia 2014 z okazji 10lecia działalności Fundacji. Prezentację przygotował Kamil Adamus a poprowadził Mec Zbigniew Łątka.

Rok 2004

  • Fundacja GLOGOVIA została wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego dnia 27 października 2004 roku.

Rok 2006

Fundacja przeznaczyła kwotę 10 000,00 zł na prace konserwatorskie przy restauracji kaplicy Opperrsdorffów w kolegiacie pw. św. Bartłomieja w Głogówku oraz kwotą 1 200,00 zł dofinansowała montaż monitoringu.

Zmieniony: Środa, 24 Czerwiec 2015 07:47
Więcej…
 
Nasi podróżnicy wrócili z Uzbekistanu i Tadżykistanu! Drukuj
Ziemia Głogówecka
Autor: Małgorzata Wójcicka-Rosińska   
Wtorek, 28 Październik 2014 08:51

Po raz kolejny głogóweccy podróżnicy – Rafał Sierecki i Adam Fidot wyruszyli w tym roku w podróż swoją 30- letnią Ładą Nivą. Tym razem do Uzbekistanu i Tadżykistanu. Celem podróży było przejechanie drugą najwyżej położoną drogą na świecie- Traktem Pamirskim. Globtroterzy wyruszyli 18 sierpnia, wrócili do Głogówka 26 września.

Trasa podróży wiodła przez: Polskę, Białoruś, Rosję, Kazachstan, Uzbekistan, Tadżykistan (przez kilka dni jechali wzdłuż granicy z Afganistanem - Traktem Pamirskim), Kirgistan. Wracali przez: Kazachstan, Rosję, Białoruś.

Read moreGrupa Wyprawowa HoryzontGrupa Wyprawowa Horyzont

Leciwa Łada Niva poradziła sobie z daleką trasą bardzo dobrze. W sumie podróżnicy przejechali 14200km, siedem razy zdarzyły się podczas drogi awarie samochodu. Nie jest to wiele, biorąc pod uwagę jakość tamtejszych dróg. Zdarzają się na nich nawet metrowe dziury. Trzy raz w Ładzie zepsuły się amortyzatory, raz urwał się wahacz, raz zerwała się skrzynia biegów. Za każdym razem auto naprawiane było przy pomocy spawarki, którą można znaleźć w każdej wiosce. Przy takim stanie dróg, raz na parę godzin najczęściej wpada się w dziurę. Drogi wyrównywane są po zimie spychaczami. Pozostawiają one jednak na nawierzchni ślady po gąsienicach, tworzy się tzw. tarka na drodze. Kiedy jedzie się po takiej „tarce” można liczyć się z tym, że odpaść może praktycznie wszystko, np. radio lub głośniki. Ze względu na te „specyficzne” warunki drogowe, w ciągu dnia można przejechać jedynie kilkadziesiąt kilometrów.

Zmieniony: Wtorek, 28 Październik 2014 09:12
Więcej…
 
Obrazy igłą malowane Drukuj
Ziemia Głogówecka
Autor: Małgorzata Wójcicka-Rosińska   
Piątek, 18 Lipiec 2014 10:21

Read morePani Karolina Brylak mieszka w Głogówku od 1988 r., jest emerytowaną nauczycielką. Uczyła muzyki i nauczania początkowego w Szkole Podstawowej w Gostomii, pracowała tam 26 lat. Jest też matką 3 dorosłych już synów. Dwaj starsi mieszkają w Anglii, trzeci studiuje. Pani Karolina na emeryturze jest już od 1996 r. ale nie narzeka na brak zajęć. Poza codziennymi pracami domowymi, ma jeszcze dwie ogromne pasje – wyszywanie i muzyka.

Pani Karolina Brylak wyszywać obrazy zaczęła 30 lat temu. Pierwszy obraz „igłą malowany” zobaczyła u koleżanki. Postanowiła spróbować stworzyć taki niezwykły obraz. Kopiowała bezpośrednio z obrazka, co nie było łatwe. Złapała bakcyla, wyszywanie obrazów wciągnęło ją na dobre. Przy pierwszych pracach kopiowała z „Burdy” – najpierw przerysowywała na papier kancelaryjny, później na podstawie tego rysunku – wyszywała. W kolejnych latach kserowała wzory i powiększała je. Teraz jest łatwiej tworzyć takie wyszywane obrazy- są gotowe wzory w specjalistycznych pismach, jest większy wybór nici i kanw.

Zmieniony: Piątek, 18 Lipiec 2014 10:25
Więcej…
 
Stuletnia głogówczanka – Pani Maria Suffner Drukuj
Ziemia Głogówecka
Autor: Małgorzata Wójcicka-Rosińska   
Wtorek, 15 Lipiec 2014 11:56

Pani Maria Suffner w grudniu będzie obchodzić setne urodziny. Jest rodowitą głogówczanką. Nigdy właściwie nie chorowała, do tej pory jest w dobrej formie i nie lubi się nudzić. Trudno to sobie wyobrazić, ale sama piecze ciasta, robi przetwory, prasuje. Jest bardzo skromną osobą. Nie czuje się kimś wyjątkowym, chociaż taka właśnie jest. Jej życiorys mógłby posłużyć jako scenariusz filmu o nieprawdopodobnie dzielnej, pracowitej kobiecie.

Read moreStuletnia głogówczanka – Pani Maria SuffnerStuletnia głogówczanka – Pani Maria Suffner

Zmieniony: Wtorek, 15 Lipiec 2014 12:07
Więcej…
 
JJ- moda dla silnych osobowości Drukuj
Ziemia Głogówecka
Autor: Małgorzata Wójcicka-Rosińska   
Piątek, 16 Maj 2014 18:29

Read moreW ubiegłym roku, jesienią stacja telewizyjna FOXlife zaproponowała telewidzom bardzo interesujący program o modzie „Projektanci na start”. Zgłosiło się wielu młodych, zdolnych projektantów z całej Polski, a z nich wyłoniono dwunastu, którzy wystąpili w programie.  Wśród nich znalazł się projektant pochodzący z Głogówka – Jarosław Juźwin.

- Dlaczego zgłosiłeś się do programu „Projektanci na start”?

- Przede wszystkim chciałem zaprezentować szerszej publiczność mój sposób tworzenia kreacji oraz zwiększyć rozpoznawalność, popularność swojej marki.

 - Jesteś bogatszy o doświadczenia zdobyte podczas programu. Jak wspominasz przygodę na planie?

 - Dobra zabawa, niesamowite emocje, praca pod presją czasu, sprawdzian własnych umiejętności. A na końcu każdego zadania zawsze pojawiał się uśmiech na twarzy.

Zmieniony: Piątek, 16 Maj 2014 18:50
Więcej…
 
Wszędzie można być szczęśliwym… Drukuj
Ziemia Głogówecka
Autor: Małgorzata Wójcicka-Rosińska   
Poniedziałek, 05 Maj 2014 07:32

Read moreWywiad z Danem i Katarzyną Peart. Dan jest Anglikiem, który wraz z żoną – głogówczanką postanowił zamieszkać w Głogówku.

MWR: Jak to się stało, że zamieszkaliście właśnie w Głogówku?

KP: Jeszcze rok temu nie przypuszczaliśmy, że tu zamieszkamy. W czerwcu 2013 r. przyjechaliśmy do moich rodziców na urlop. Byłam wtedy w ciąży. Ktoś z rodziny rzucił luźną propozycję, abyśmy zamieszkali tutaj, w Głogówku. Najpierw wydawało się to nierealne, powoli jednak zaczęliśmy się zastanawiać nad taką możliwością. Nigdy nie chciałam zmuszać męża, aby przyjechał ze mną na stałe do Polski. Tak się ułożyło nasze życie…

Zmieniony: Poniedziałek, 05 Maj 2014 08:00
Więcej…
 
Babskie combry Drukuj
Ziemia Głogówecka
Autor: Małgorzata Wójcicka-Rosińska   
Niedziela, 30 Marzec 2014 21:41

Stare Kotkowice

Mieszkanki Starych Kotkowic bawiły się na babskim combrze 19 lutego w Biedrzychowicach. Organizatorem imprezy był zarząd Związku Śląskich Kobiet Wiejskich Stare Kotkowice. Tego dnia w Biedrzychowiance bawiły się nie tylko panie z Starych Kotkowic, ale i ich goście - panie ze Związku Kobiet Śląskich z Winiar, z Wierzchu, Szonowa i okolic. Do tańca przygrywał DJ Romus. Wszystkie panie przebrały się w pomysłowe stroje,wspaniale bawiły się do późnych godzin nocnych. Zabawa była przednia!

Dzierżysławice

W Dzierżysławicach 23 lutego panie udały się do remizy strażackiej, aby tam wspólnie bawić się na babskim combrze. Przybyło ich 40, były to mieszkanki Dzierżysławic i okolic. Impreza odbyła się pod hasłem „piżama party” i piżamy faktycznie przeważały, ale były też inne przebrania. O muzykę dbał DJ Milo. Były zabawy, konkursy, wspólne śpiewanie, tańce. Nie zabrakło też kawy, ciasta i ciepłego posiłku, aby nabrać sił do dalszych szaleństw. Panie po raz kolejny pokazały, że potrafią się bawić – impreza trwała do 2 w nocy…

 

Babski comber - Dzierżysławice Babski comber - Dzierżysławice

Artykuł ukazał się w Życiu Głogówka (3/2014)

Zmieniony: Niedziela, 30 Marzec 2014 21:50
 
« PoczątekPoprzednia123456NastępnaOstatnie »

Strona 1 z 6
Podobne artykuły: