Głogówek Online
 
15 | 12 | 2017
Ziemia Głogówecka
Ta sekcja zwiera artykuły oraz felietony mieszkańców miasta oraz gości, relacje z wydarzeń, które odbyły się w naszym mieście, przegląd sportowy oraz wiele innych.

Było dużo dobrej muzyki - Dni Gminy Głogówek 2015 Drukuj
Autor: Małgorzata Wójcicka-Rosińska   
Czwartek, 23 Lipiec 2015 17:46

Tradycyjnie już w ostatni weekend czerwca odbyły się Dni Gminy Głogówek. Już w piątek zaproszono wszystkich chętnych do kina pod gwiazdami na film „Jobs”, który przedstawiał historię jednego z największych wizjonerów XX w. – Steve'a Jobsa.Z tej oferty ośrodka kultury skorzystało ponad sto osób. W Muzeum Regionalnym odbywały się zajęcia interaktywne dla dzieci dotyczące opolskiego stroju ludowego. Także w piątek, w ramach akcji Letnia Adrenalina, miał miejsce nocny spływ kajakowy po Osobłodze, który zorganizował z powodzeniem Dragomir Rudy. Czterdziestoosobowa grupa płynęła z Dzierżysławic do Kierpnia. Niecodzienna impreza zaintrygowała wielu mieszkańców, którzy z zaciekawieniem przyglądali się umiejętnościom wioślarskim uczestników spływu. Imprezie towarzyszył pokaz fajerwerków, który był niewątpliwie dodatkową atrakcją. Uczestnicy byli bardzo zadowoleni, chętnie powtórzyliby tą nocną wyprawę jeszcze raz.

Read more Dni Gminy Głogówek 2015, zdj. M. Wójcicka-Rosińska Dni Gminy Głogówek 2015, zdj. M. Wójcicka-Rosińska Dni Gminy Głogówek 2015, zdj. M. Wójcicka-Rosińska Dni Gminy Głogówek 2015, zdj. M. Wójcicka-Rosińska

Zmieniony: Czwartek, 23 Lipiec 2015 17:54
Więcej…
 
Głogówek – przystań dla prześladowanych Chrześcijan z Syrii Drukuj
Autor: Dominik Wawrzyniak   
Sobota, 13 Czerwiec 2015 15:01

 Głogówek – przystań dla prześladowanych chrześcijan z Syrii

1. CO TO ZA INICJATYWA ?

Fundamentaliści islamscy okupujący dużą część Państwa Syryjskiego pod sztandarem ISIS kierują się, w swoim postępowaniu, bardzo skrajną interpretacją słów zawartych w Koranie. Dlatego codziennie dochodzi tam do ludobójstwa syryjskich chrześcijan oraz mniejszości muzułmańskich. Fundacja Estera przekonała polskie władze do tymczasowego przyjęcia części tych ludzi do Polski, pod warunkiem, że Polacy oddolnie stworzą dla nich warunki do życia. W całej Polsce zgłaszają się instytucje oraz osoby prywatne gotowe zapewnić prześladowanym chrześcijanom tymczasowe warunki do godnego życia. Chcemy, jako mieszkańcy Głogówka, czynnie włączyć się w tę inicjatywę, tak aby prześladowana rodzina była w stanie samodzielnie funkcjonować na naszej ziemi do czasu zakończenia wojny w Syrii a później mieć możliwość powrotu do ojczyzny lub osiedlenia się w Polsce jako samodzielni obywatele naszego kraju. Głogówecka inicjatywa jest spontaniczna i nie posiada jeszcze swojej struktury organizacyjnej. Rodzina syryjskich chrześcijan przybędzie do Głogówka w ciągu 10 dni - jesteśmy po prostu potrzebni!

Read morezdj. AP / Muhammed Muheisen

Zmieniony: Sobota, 13 Czerwiec 2015 17:56
Więcej…
 
10 lat działania Fundacji Glogovia Drukuj
Autor: Kamil Adamus   
Wtorek, 09 Grudzień 2014 22:14

Read more

Prezentacja osiągnięć Fundacji Glogovia przedstawiona 7 grudnia 2014 z okazji 10lecia działalności Fundacji. Prezentację przygotował Kamil Adamus a poprowadził Mec Zbigniew Łątka.

Rok 2004

  • Fundacja GLOGOVIA została wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego dnia 27 października 2004 roku.

Rok 2006

Fundacja przeznaczyła kwotę 10 000,00 zł na prace konserwatorskie przy restauracji kaplicy Opperrsdorffów w kolegiacie pw. św. Bartłomieja w Głogówku oraz kwotą 1 200,00 zł dofinansowała montaż monitoringu.

Zmieniony: Środa, 24 Czerwiec 2015 07:47
Więcej…
 
Od dziesięciu lat pomagają głogóweckim zabytkom Drukuj
Autor: Małgorzata Wójcicka-Rosińska   
Poniedziałek, 08 Grudzień 2014 20:55

Od dziesięciu lat pomagają głogóweckim zabytkom - 10 - lecie fundacji Glogovia

W niedzielę, 7 grudnia 2014 r. w sali widowiskowej MGOK odbyła się uroczysta gala podsumowująca działalność Fundacji Glogovia. Okazją do podsumowania było dziesięciolecie istnienia Fundacji. Wszystkich gości przywitał Prezes Fundacji dr Andrzej Szała. Wśród gości przybyłych na uroczystość byli m.in.: Poseł RP Janina Okrągły, Prodziekan Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie dr Jarosław Adamowicz, Burmistrz Krapkowic Andrzej Kasiura, Burmistrz Głogówka Andrzej Kałamarz, Z-ca Burmistrza Barbara Wróbel, Sekretarz Gminy Anna Barysz, Skarbnik Gminy Ilona Hudaszek, Przewodniczący RM Mieczysław Hołówko i radni Rady Miejskiej, K. dziekan Franciszek Zoska, Gwardian O. Krzysztof Hura, członkowie Rady Parafialnej, laureaci statuetek św. Bartłomieja, mieszkańcy gminy Głogówek i sympatycy Fundacji.

Read moreZdj. Małgorzata Wójcicka-RosińskaZdj. Małgorzata Wójcicka-Rosińska

Zmieniony: Poniedziałek, 08 Grudzień 2014 21:11
Więcej…
 
Nasi podróżnicy wrócili z Uzbekistanu i Tadżykistanu! Drukuj
Autor: Małgorzata Wójcicka-Rosińska   
Wtorek, 28 Październik 2014 08:51

Po raz kolejny głogóweccy podróżnicy – Rafał Sierecki i Adam Fidot wyruszyli w tym roku w podróż swoją 30- letnią Ładą Nivą. Tym razem do Uzbekistanu i Tadżykistanu. Celem podróży było przejechanie drugą najwyżej położoną drogą na świecie- Traktem Pamirskim. Globtroterzy wyruszyli 18 sierpnia, wrócili do Głogówka 26 września.

Trasa podróży wiodła przez: Polskę, Białoruś, Rosję, Kazachstan, Uzbekistan, Tadżykistan (przez kilka dni jechali wzdłuż granicy z Afganistanem - Traktem Pamirskim), Kirgistan. Wracali przez: Kazachstan, Rosję, Białoruś.

Read moreGrupa Wyprawowa HoryzontGrupa Wyprawowa Horyzont

Leciwa Łada Niva poradziła sobie z daleką trasą bardzo dobrze. W sumie podróżnicy przejechali 14200km, siedem razy zdarzyły się podczas drogi awarie samochodu. Nie jest to wiele, biorąc pod uwagę jakość tamtejszych dróg. Zdarzają się na nich nawet metrowe dziury. Trzy raz w Ładzie zepsuły się amortyzatory, raz urwał się wahacz, raz zerwała się skrzynia biegów. Za każdym razem auto naprawiane było przy pomocy spawarki, którą można znaleźć w każdej wiosce. Przy takim stanie dróg, raz na parę godzin najczęściej wpada się w dziurę. Drogi wyrównywane są po zimie spychaczami. Pozostawiają one jednak na nawierzchni ślady po gąsienicach, tworzy się tzw. tarka na drodze. Kiedy jedzie się po takiej „tarce” można liczyć się z tym, że odpaść może praktycznie wszystko, np. radio lub głośniki. Ze względu na te „specyficzne” warunki drogowe, w ciągu dnia można przejechać jedynie kilkadziesiąt kilometrów.

Zmieniony: Wtorek, 28 Październik 2014 09:12
Więcej…
 
Obrazy igłą malowane Drukuj
Autor: Małgorzata Wójcicka-Rosińska   
Piątek, 18 Lipiec 2014 10:21

Read morePani Karolina Brylak mieszka w Głogówku od 1988 r., jest emerytowaną nauczycielką. Uczyła muzyki i nauczania początkowego w Szkole Podstawowej w Gostomii, pracowała tam 26 lat. Jest też matką 3 dorosłych już synów. Dwaj starsi mieszkają w Anglii, trzeci studiuje. Pani Karolina na emeryturze jest już od 1996 r. ale nie narzeka na brak zajęć. Poza codziennymi pracami domowymi, ma jeszcze dwie ogromne pasje – wyszywanie i muzyka.

Pani Karolina Brylak wyszywać obrazy zaczęła 30 lat temu. Pierwszy obraz „igłą malowany” zobaczyła u koleżanki. Postanowiła spróbować stworzyć taki niezwykły obraz. Kopiowała bezpośrednio z obrazka, co nie było łatwe. Złapała bakcyla, wyszywanie obrazów wciągnęło ją na dobre. Przy pierwszych pracach kopiowała z „Burdy” – najpierw przerysowywała na papier kancelaryjny, później na podstawie tego rysunku – wyszywała. W kolejnych latach kserowała wzory i powiększała je. Teraz jest łatwiej tworzyć takie wyszywane obrazy- są gotowe wzory w specjalistycznych pismach, jest większy wybór nici i kanw.

Zmieniony: Piątek, 18 Lipiec 2014 10:25
Więcej…
 
Stuletnia głogówczanka – Pani Maria Suffner Drukuj
Autor: Małgorzata Wójcicka-Rosińska   
Wtorek, 15 Lipiec 2014 11:56

Pani Maria Suffner w grudniu będzie obchodzić setne urodziny. Jest rodowitą głogówczanką. Nigdy właściwie nie chorowała, do tej pory jest w dobrej formie i nie lubi się nudzić. Trudno to sobie wyobrazić, ale sama piecze ciasta, robi przetwory, prasuje. Jest bardzo skromną osobą. Nie czuje się kimś wyjątkowym, chociaż taka właśnie jest. Jej życiorys mógłby posłużyć jako scenariusz filmu o nieprawdopodobnie dzielnej, pracowitej kobiecie.

Read moreStuletnia głogówczanka – Pani Maria SuffnerStuletnia głogówczanka – Pani Maria Suffner

Zmieniony: Wtorek, 15 Lipiec 2014 12:07
Więcej…
 
Relacja ze spektaklu Haba-Haba - "Myśli(MY)" Drukuj
Autor: Iza Kuriata   
Piątek, 20 Czerwiec 2014 13:26

Grupa teatralna Haba-Haba, działająca przy Publicznym Gimnazjum Nr 1 w Głogówku, ze swoim autorskim spektaklem „Myśli(MY)” zakwalifikowała się w tym roku na XV Ogólnopolskie Forum Teatrów Dziecięcych Miniatury 2014 w Opolu. Cała impreza trwała trzy, czerwcowe dni i zgromadziła dwanaście zespołów teatralnych z całej Polski.  Haba-Haba wzięła w nim udział po raz pierwszy.

Grupa teatralna Haba-Haba Grupa teatralna Haba-Haba

Podczas Forum czekała nas moc atrakcji i emocji. W czwartek wieczorem i piątek rano odbyły się dla wszystkich uczestników Forum warsztaty teatralne, których celem było stworzenie kilkuminutowej etiudy teatralnej pt. ”Puzzle”. Mieliśmy przyjemność uczestniczyć w warsztatach z doświadczonymi instruktorami teatralnymi, a później mogliśmy zaprezentować poznane podczas nich umiejętności przed wszystkimi uczestnikami Miniatur. W piątek po południu i w sobotę rano w Teatrze Lalki i Aktora miały miejsce prezentacje konkursowych spektakli. Forum zakończył w sobotę werdykt jury w składzie: Barbara Lach (aktorka opolskiego Teatru Lalki i Aktora), Krzysztof Grębski (aktor, reżyser i wykładowca PWST w Krakowie) oraz Daniel Chryc (aktor wałbrzyskiego teatru). Nasz spektakl spotkał się pozytywnym przyjęciem jury i chociaż nic nie wygraliśmy, to poznaliśmy wielu nowych ludzi, zdobyliśmy nowe doświadczenie i dobrze się bawiliśmy.

M. Wojtanowicz  oraz I. Kuriata (instruktor Haba-Haba)

Zmieniony: Piątek, 20 Czerwiec 2014 13:34
 
« PoczątekPoprzednia12345678910NastępnaOstatnie »

Strona 1 z 21
Podobne artykuły: