Głogówek Online
 
15 | 12 | 2017
Jubileusz Bractwa Strzeleckiego w Głogówku
Historia - Artykuły i Opracowania
Autor: Günter Hauptstock   
Poniedziałek, 16 Lipiec 2007 14:59
Bractwo Strzeleckie
Od roku 1997 a wiec już 10 lat istnieje w Głogówku Bractwo Strzeleckie, które to nawiązuje do przedwojennych tradycji. Przetłumaczone zostały stare niemieckie kroniki strzeleckie,  przejęto  również  niektóre tradycje z tamtych czasów. Tak na przykład dom klubowy Bractwa ze strzelnicą stoi na miejscu dawnego budynku, do dziś używa sie również części starej strzelnicy.  Zarówno dawniej jak i dzisiaj strzela sie do tarcz a nie jak ma to miejsce w wielu innych tego typu bractwach, do drewnianych ptaków zwanych kurkami. Bardzo wielką wagę przywiązuje sie do życia towarzyskiego.

Dawne Festyny Strzeleckie trwały wiele dni.  Zaczynały sie zawsze w poniedziałek przed Zielonymi Swiątkami. W czasie  zawodów strzeleckich które trwały aż do środy strzelcy wyłaniali miedzy sobą króla. Wyglądało to w ten sposób, że każdy z członków bractwa oddawał po 10 strzałów i ten, kto osiągnął najlepszy wynik został ogłaszany królem strzelców (królem kurkowym). Na przyozdobionej furmance, w szpalerze ludzi trzymających zapalone pochodnie król został uroczyście odwieziony do domu. W czasie trwania festynu na placu strzeleckim ku uciesze wszystkich zwiedzających czynne były karuzele, zaś kupcy wystawiali swoje stragany.

Główne obchody festynu strzeleckiego miały miejsce w poniedziałek po Zielonych Swiątkach. Wczesnym popołudniem zbierano sie przed ratuszem i po uroczystym apelu cały pochód ruszał w kierunku domu klubowego Bractwa. Cały pochód był odświętnie przystrojony a do taktu przygrywała orkiestra dęta.

Gdy cały ten korowód dotarł na miejsce zaczynała się wielka zabawa, która trwała aż do późnego wieczora. W czasie trwania wojny festyny strzeleckie nie mogły się niestety odbywać, ale zostały zastąpione  przez  konkursowe strzelanie o nagrodę.

W czasach obecnych, członkowie Bractwa Strzeleckiego uprawiają głównie strzelanie sportowe przez cały rok. Ale zwyczaj wybierania króla kurkowego nie zamarł. Zmieniły sie tylko nieco zasady gry. Pięciu najlepszych zawodników w strzelaniu z karabinka sportowego kwalifikuje sie do rundy finałowej, gdzie król wyłoniony zostaje przez strzelanie z broni czarnoprochowej. Strzela sie do ozdobnej królewskiej tarczy. Zwycięzca zdobywa tytuł króla kurkowego, zaś zawodnicy którzy zajęli dalsze miejsca są ogłaszani  marszałkami lub giermkami (w zależności od zajętego miejsca).  

Uroczystości ogłoszenia króla kurkowego mają następnie miejsce w siedzibie bractwa.  Uroczystych pochodów ulicami czy tez festynów strzeleckich dzisiaj niestety już się nie praktykuje.

W roku 1647, czyli 360 lat temu bractwo strzeleckie w Głogówku otrzymało swoje statuty, co uwiecznione zostało w malowidłach zdobiących dzisiaj salę posiedzeń w ratuszu (patrz przedwojenna fotografia).

Z okazji tych dwóch jubileuszów w miesiącu wrześniu planowana jest wystawa „Bractwo Strzeleckie - wczoraj i dziś“. Członkowie stowarzyszenia postarają sie pokazać wiele pamiątek dokumentujących historię bractwa, poszukują wiec starych zdjęć z festynów jak i dokumentów związanych z insygniami królewskimi i sztandarem Bractwa.

                                                                                              Günter Hauptstock

                                                                                              tlum. Peter Lischka

Zmieniony: Sobota, 29 Listopad 2008 20:43
 
Do Pobrania