Głogówek Online
 
19 | 11 | 2017
Głogówek – przystań dla prześladowanych Chrześcijan z Syrii
Ziemia Głogówecka - Artykuły i Felietony
Autor: Dominik Wawrzyniak   
Sobota, 13 Czerwiec 2015 15:01

 Głogówek – przystań dla prześladowanych chrześcijan z Syrii

1. CO TO ZA INICJATYWA ?

Fundamentaliści islamscy okupujący dużą część Państwa Syryjskiego pod sztandarem ISIS kierują się, w swoim postępowaniu, bardzo skrajną interpretacją słów zawartych w Koranie. Dlatego codziennie dochodzi tam do ludobójstwa syryjskich chrześcijan oraz mniejszości muzułmańskich. Fundacja Estera przekonała polskie władze do tymczasowego przyjęcia części tych ludzi do Polski, pod warunkiem, że Polacy oddolnie stworzą dla nich warunki do życia. W całej Polsce zgłaszają się instytucje oraz osoby prywatne gotowe zapewnić prześladowanym chrześcijanom tymczasowe warunki do godnego życia. Chcemy, jako mieszkańcy Głogówka, czynnie włączyć się w tę inicjatywę, tak aby prześladowana rodzina była w stanie samodzielnie funkcjonować na naszej ziemi do czasu zakończenia wojny w Syrii a później mieć możliwość powrotu do ojczyzny lub osiedlenia się w Polsce jako samodzielni obywatele naszego kraju. Głogówecka inicjatywa jest spontaniczna i nie posiada jeszcze swojej struktury organizacyjnej. Rodzina syryjskich chrześcijan przybędzie do Głogówka w ciągu 10 dni - jesteśmy po prostu potrzebni!

Aleppo, on October 3, 2012. (AP Photo/SANA)zdj. AP / Muhammed Muheisen

2. JAK CHCEMY POMÓC?

W związku z tak szybkim obrotem sprawy musimy przede wszystkim jak najszybciej połączyć we wspólnym działaniu te instytucje, wspólnoty i osoby indywidualne z terenów naszego miasteczka, które zechciałyby pomóc prześladowanej rodzinie. Dzięki życzliwości mieszkańca Dzierżysławic mamy już zabezpieczone miejsce, w którym syryjska rodzina będzie mieszkać, ale przed nami sporo pracy. Każdy może dołożyć swoją małą cegiełkę i pomóc prześladowanej rodzinie na wiele sposobów:

A) Poświęcić godzinkę lub więcej swojego czasu na:

  • pomoc przy remoncie domu, w którym zamieszka rodzina,
  • pomoc przy nauce j. polskiego/angielskiego/niemieckiego,
  • pomoc przy adaptacji rodziny do życia towarzyskiego w naszym miasteczku,
  • pomoc przy poznaniu najbliższej okolicy,

B) Pomóc w znalezieniu pracy,
C) Pomóc w uposażeniu mieszkania (przekazując rodzinie meble, ubrania, piec grzewczy – pełną listę potrzeb opublikujemy niebawem),
D) Zaoferować lepszej jakości dom niżeli ten, który w tej chwili brany jest pod uwagę (ponieważ wiąże się z uciążliwym remontem),
E) Wesprzeć rodzinę finansowo (jednorazowo bądź comiesięczną – więcej informacji wkrótce),
F) Pomóc przy koordynowaniu całej akcji.

Osoby, instytucje, wspólnoty chcące dołączyć do inicjatywy prosimy o dołączenie do grupy na serwisie www.facebook.com/groups/679140785549651/ lub o wiadomość e-mail na skrzynkę Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

3. O RODZINIE, KTÓREJ POMOŻEMY

Będzie to wielodzietna chrześcijańska rodzina, która zatrzyma się na terenie Głogówka.

4. KIM MY JESTEŚMY?

Jesteśmy grupą Głogówczan z różnych środowisk, którzy nie chcą przechodzić obojętnie obok krzywdy chrześcijan bestialsko prześladowanych przez samozwańcze Państwo Islamskie w Syrii. Dlatego w ramach działań Fundacji Estera chcemy udzielić schronienia na terenie Głogówka jednej z prześladowanych rodzin. Nie ukrywamy, że akcja jest spontaniczna i wynika z ludzkiego odruchu solidarności i potrzeby serca, więc w tej chwili jest nas niewielu. Mamy jednak nadzieję, że to się szybko zmieni, gdyż otrzymujemy wiele pozytywnych sygnałów od wielu lokalnych środowisk.

5. KONTAKT

Kanał na serwisie FB: www.facebook.com/groups/679140785549651/
Tymczasowy adres e-mailowy: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
Tel. 516 642 600 lub 503 157 723

Zmieniony: Sobota, 13 Czerwiec 2015 17:56
 
Do Pobrania