Głogówek Online
 
24 | 11 | 2017
Samstagskurs / kurs sobotni w DFK Głogówek Winiary Drukuj
Ziemia Głogówecka - Relacje
Autor: Józef Strzała   
Poniedziałek, 20 Maj 2013 16:42

Od jesieni 2010 roku w DFK Głogówek Winiary w Głogoweckim Domu Kultury realizowany jest kurs sobotni, który jest projektem Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce i finansowany jest ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych RFN oraz Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji Rzeczpospolitej Polskiej. Celem tego projektu jest stworzenie dzieciom w wieku od 6 do 12 lat warunków do posługiwania się, a co za tym idzie uczenia się języka niemieckiego podczas wspólnych spotkań pod okiem doświadczonego nauczyciela. Dzięki tym zajęciom dzieci mają szansę poznawać historię, kulturę i tradycję Niemiec oraz chodzić niemieckimi śladami po swojej „małej ojczyźnie”. Dzięki spotkaniom z rodzinami, które są nieodzownym elementem tego kursu, nasi najmłodsi maja możliwość do wspólnych spotkań i wymiany międzypokoleniowych doświadczeń. Zajęcia te różnią się od typowych „tablicowych” zajęć szkolnych i są swoistymi spotkaniami z językiem niemieckim, podczas których dzieci majsterkują, rysują, śpiewają piosenki, recytują wiersze, tańczą, bawią się czy też przygotowują różnego rodzaju posiłki. Na rok szkolny przypadają dwa semestry kursu sobotniego, z których każdy składa się z 10 spotkań mających miejsce w sobotnie przedpołudnia i obejmujących każdorazowo 3 jednostki lekcyjne po 45 minut i przerwę.

Samstagskurs / kurs sobotni w DFK Głogówek Samstagskurs / kurs sobotni w DFK Głogówek

Rodzice z gminy Głogówek chętnie wysyłają swoje pociechy na Samstagskurs, czego najlepszym dowodem jest coroczna liczebność grup oraz ochocze uczestnictwo rodziców podczas tak zwanych Elterntreffen. Atrakcyjność kursu sobotniego podnoszą organizowane w jego ramach wycieczki na przykład śladami głogóweckich zabytków, do Farskiej Stodoły w Biedrzychowicach, Opola, czy też spotkania z ciekawymi postaciami naszego regionu jak pani Henryka Młynarska, czy też pani Anna Myszyńska.

Na koniec chciałbym życzyć uczestnikom tegorocznej edycji wiosennej Samstagskursu owocnej zabawy, a nauczycielom prowadzącym dalszych sukcesów oraz nieustającej kreatywności w tak ważnej dla istnienia Mniejszości Niemieckiej pracy.

 Artykuł ukazał się w kwietniowym (2012) numerze "Życia Głogówka"

Zmieniony: Poniedziałek, 20 Maj 2013 17:06
 
Podobne artykuły: