Głogówek Online
 
15 | 12 | 2017
Ruszyła akcja Tlen dla Dagmary Drukuj
Ziemia Głogówecka - Artykuły i Felietony
Autor: Łukasz Szała   
Czwartek, 09 Maj 2013 19:49

Dagmara PeszekRozmowa z Krzysztofem Pałką - pomysłodawcą i inicjatorem akcji "Tlen dla Dagmary" mającej pomóc chorej na mukowiscydozę Dagmarze z naszej Gminy.

W ostatnim czasie w Internecie zrobiło się głośno o pewnym przedsięwzięciu które zainicjowałeś. O co chodzi w akcji "Tlen dla Dagmary".

„Tlen dla Dagmary” to spontaniczna akcja, która ma na celu zebranie funduszy na zakup koncentratorów tlenu: stacjonarnego oraz kieszonkowego, które są niezbędne Dadze do w miarę normalnego funkcjonowania.

A kim jest Dagmara? Dlaczego chcesz jej pomóc?

Daga to 21-letnia mieszkanka gminy Głogówek, która jest moją pacjentką. Kilka miesięcy temu zdiagnozowano u niej śmiertelną chorobę układu oddechowego jaką jest Mukowiscydoza. Niestety pech wszystkich osób chorujących na „Muko” polega na tym, że mają oni ograniczony dostęp do sprzętu rehabilitacyjnego refundowanego przez NFZ lub współfinansowanego w zakupie przez PFRON. Dagmara chciała zakupić koncentrator, niestety spotkała się z odmową ze strony PFRON. Nie pozostało mi nic innego jak zaproponować Jej pomoc i nakłonić znajomych za pomocą Facebook'a do zebrania funduszy na ten cel.

Co planujecie zorganizować? Czy to prawda, że ZAKSA zagra w Głogówku?

Zaczynamy od organizacji komitetu społecznego pod nazwą „Tlen dla Dagmary”. Planujemy zbiórkę funduszy poprzez wpłaty na specjalne konto, datki do specjalnych puszek, które będą ulokowane w różnych miejscach Głogówka i okolic. Udało mi się namówić do współpracy żony znanych siatkarzy, Sylwię Mierzejewską, Justynę Ruciak czy Olgę Świderską. Jest też w planach charytatywny mecz ZAKSY Kędzierzyn, który miałby się odbyć we wrześniu. Różne grupy kibiców już dzisiaj przekazują mi środki pieniężne, a obiecują zorganizowanie aukcji gadżetów, a fundusze również przekażą Dagmarze.

Nie mogę zapomnieć o naszych lokalnych zespołach muzycznych THE BAD SLEEP WELL, VOICE czy kędzierzyńska KARAWANA, które też zdeklarowały pomoc.

I to wszystko w zaledwie kilka dni? To robi wrażenie! Na co zbierane są pieniądze? Jak dużo potrzebujecie?

Po kilkugodzinnej rozmowie z Dagmarą, gdzie w zasadzie dowiedziałem się, na czym polega Jej choroba, uświadomiłem sobie, że potrzeby są przeogromne. Koncentrator tlenu stacjonarny, kieszonkowy, kamizelka oscylacyjna to są jej marzenia. Nie należy zapomnieć o tzw. potrzebach pierwszego rzędu. Chorzy na „Muko” mają też dysfunkcje trzustki, wiąże się to z tym, że organizm nie przyswają wszystkich potrzebnych wartości energetycznych, co za tym idzie chory powinien dziennie spożywać 4 NUTRIDRINKI, które nie są refundowane przez NFZ. Łatwo policzyć ile to kosztuje a dochodzą do tego jeszcze leki. Na chwilę obecną potrzebujemy ok. 40 tyś na specjalistyczny sprzęt i przydałby się zapas na „drineczki”

Jak można pomóc Dagmarze? Zbieracie tylko pieniądze czy można się zaangażować w inny sposób?

Potrzebujemy wolontariuszy! Kwesta, która będzie trwała na dniach Gminy Głogówek będzie czasochłonna. Przydałby się ktoś ze znajomością prawa, by nikt nie mógł nam niczego zarzucić. Poza tym wierzę w siłę Facebook'a. Skoro jest oficjalny profil, to prosiłbym każdego o udostępnianie go tam gdzie się tylko da, być może zainteresuje się tym ktoś kto mógłby nam pomóc.

Na jakie konto można robić wpłaty?

Oficjalne konto zostanie podane na fanpage’u mam nadzieję najpóźniej w poniedziałek.

Czy gdzieś można sprawdzić ile już zebraliście?

W momencie uruchomienia konta, raz w tygodniu będziemy przedstawiać wyciąg bankowy oraz ewentualne faktury zakupu.

A jak długo potrwa ta akcja?

Ponieważ mam poważne plany, myślę że na chwilę obecną do końca bieżącego roku a później pomyślimy co dalej. Zorganizowanie tej akcji jest naprawdę trudne i czasochłonne.

Czy wasza akcja jest jakoś skoordynowana z działaniami fundacji Matio, która także wspiera Dagmarę?

Nie koordynujemy akcji z fundacją MATIO, gdyż chcemy zrobić coś dobrego sami, lokalnie. Wierzę w mieszkańców Głogówka oraz moich znajomych i przyjaciół, od których już dzisiaj mam ogromne wsparcie.

Dziękuję za rozmowę i życzę powodzenia. Trzymamy kciuki!

 

Więcej informacji o Dagmarze i akcji można znależć na profilach w serwisie facebook:

Zmieniony: Czwartek, 09 Maj 2013 20:42
 
Podobne artykuły: