Głogówek Online
 
24 | 11 | 2017
MdJ – MŁODZI DLA JEZUSA – nocne czuwania modlitewne dla młodzieży w Głogówku Drukuj
Ziemia Głogówecka - Relacje
Autor: Karolina Załężna, o. Bartosz Pawłowski OFMConv   
Niedziela, 03 Marzec 2013 12:31

Od września ubiegłego roku w każde pierwsze soboty miesiąca organizowane są w kościele klasztornym w Głogówku (sanktuarium MB Loretańskiej) czuwania modlitewne dla młodzieży. Odbyło się już siedem takich czuwań. Inicjatywa towarzysząca utworzeniu wieczorów modlitwy ma swoje źródło w wakacyjnych spotkaniach młodych, które obecnie odbywają się w wielu miejscach w Polsce i na świecie. To nasze głogóweckie czuwanie młodzieży ma swoje źródło w organizowanym corocznie pod koniec lipca tygodniowym Franciszkańskim Spotkaniu Młodych (www.projektmesjasz.pl) w  KalwariI Pacławskiej, położonej nieopodal Przemyśla. Młodzież z Głogówka już od trzech lat uczestniczy w tej franciszkańskiej inicjatywie co roku, w coraz to liczniejszym gronie. Podczas ostatnich wakacji pojechały tam autokarem 33 osoby z naszego miasta i okolic.

Jak każde rekolekcje, także i to spotkanie wywarło na nich ogromne wrażenie, i to nie tylko czysto ludzkie, że było fajnie, że jest tam ponad 1000 innych młodych ludzi, że są nabożeństwa i konferencje, że są zapraszani ludzie znani im z mediów, ale przede wszystkim, to ogromne wrażenie dotknęło ich serc i głębi ducha. Wielu z nich na nowo przeżyło doświadczenie bliskości Boga, który ich kocha. Zobaczyli żywy Kościół, taki który nie jest tylko dla starszych, ale przepełniony setkami młodych ludzi, niesie w sobie ciekawą i głęboką propozycję dla każdego. Wielu z nich skorzystało z sakramentu pokuty, przeżywając to spotkanie z Bogiem, jako ogromną nadzieję na to, że rzeczywiście „coś” może się zmienić w ich niełatwym życiu. Dotknięci w ten sposób przez Boga przyjeżdżali przemienieni, z jakimś nowym spojrzeniem na swoje życie, z większą nadzieją pokonania tego co w nim bolesne i trudne.

Aby taki wakacyjny wyjazd nie był tylko jednorazowym napełnieniem w sobie „Bożego akumulatora”, który już po wakacjach rozładowuje się doszczętnie z wszelkich wartości i wzniosłych pragnień, Franciszkanie w Głogówku, postanowili kontynuować ten „smak Bożego dotknięcia”, wychodząc z propozycją comiesięcznych nocnych czuwań dla młodzieży. Pierwsze takie czuwanie odbyło się 1 września, tuż po wakacjach i zgromadziło ok. 40 osób. Następne czuwania ukazały, jak otwarte i spragnione Boga jest dzisiaj serce młodego człowieka. Na kolejne wieczory modlitewne zaczęło przyjeżdżać coraz więcej młodych osób.  Na ostatnich spotkaniach (grudniowe, styczniowe, lutowe) w kościele gromadziło się ponad 150 młodych ludzi, przybywających miedzy innymi z Opola, Kędzierzyna-Koźle, Krapkowic, Dąbrowy Górniczej, Zdzieszowic… i wielu innych miejscowości. Czuwania takie wymagają dużego wkładu wielu osób, wielu pomysłów, poświęconego czasu i szczerej modlitwy o dar Bożego błogosławieństwa. To wszystko składa się na przygotowanie całego takiego wieczoru. Oto przykład tego co udało się przygotować na ostatnim sobotnim czuwaniu z dnia 2 lutego:

Tym razem hasło przewodnie spotkania brzmiało „True Love”, czyli prawdziwa miłość. Temat tego spotkania był szczególnie bliski młodzieży. W tym miesiącu odkrywaliśmy sens prawdziwej Miłości, nie tylko do Boga, ale także do drugiego człowieka.

Gościliśmy bardzo wielu, bo aż ponad 150 młodych ludzi z całego województwa i nie tylko. By przybliżyć wszystkim tematykę czuwania, przygotowaliśmy scenkę ewangelizacyjną, która miała na celu uświadomić, że bez Boga ciężko stworzyć prawdziwą miłość i prawdziwe relacje, które mimo przeciwności losu będą w stanie przetrwać.

W tym miesiącu gościliśmy także zakochanych – dwa małżeństwa i jedną narzeczoną parę. Opowiedzieli nam historię swoich związków oraz jak odkrywali w nich Boże działanie i prowadzenie. Powiedzieli wiele na temat wybaczania drugiej, ukochanej osobie. Mieliśmy także możliwość zadania im trapiących nas pytań dotyczących prawdziwej miłości.

Młodzi dla Jezusa w Głogówku - 02.02.2013Młodzi dla Jezusa w Głogówku - 02.02.2013Młodzi dla Jezusa w Głogówku - 02.02.2013Młodzi dla Jezusa w Głogówku - 02.02.2013Młodzi dla Jezusa w Głogówku - 02.02.2013

Po świadectwach, zaprosiliśmy Pana Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie. Podczas wystawienia Najświętszego Sakramentu mogliśmy się rozejść, by osobiście przeżyć ten czas. Każdy otrzymał Deklarację Miłości, którą po przeczytaniu mógł podpisać gęsim piórem zanurzonym w czerwonym atramencie, w bliskości wystawionego na ołtarzu Pana Jezusa, aby uświadomić sobie doniosłość takiej decyzji. Przygotowane zostały dwie kaplice, jedna dla dziewczyn, druga dla chłopców, w celu szczerego zastanowienia się nad darem kobiecości i odpowiedzialną męskością, jaką niesie w sobie człowiek. W wyznaczonym miejscu mogliśmy się zatrzymać, przemyśleć wiele rzeczy dotyczących miłości, ale także pomodlić się modlitwą o dobrego męża i dobrą żonę. W kaplicach czekał na każdego puzzel, dzięki któremu mogliśmy w wyznaczonym czasie znaleźć drugą osobę, za którą później mogliśmy się pomodlić. W jednej z kaplic wyświetlany był Hymn o Miłości św. Pawła (1 Kor 13) przeplatany obrazem pelikana karmiącego swoją krwią pisklęta. Był to obraz mówiący o tej miłości, która gotowa jest zawsze ofiarować siebie dla innych. Po osobistej medytacji mogliśmy skorzystać z sakramentu pokuty u kapłanów, którzy czekali już w ławkach.

Po spowiedzi, wszyscy zebraliśmy się przy Panu Jezusie na wspólnym, radosnym uwielbieniu, chwaląc Pana za wszystko, co uczynił tego wieczoru. Ostatnim punktem naszego spotkania była agapa. Mogliśmy wspólnie podzielić się przeżyciami, ale także poznać się nawzajem.

Dlaczego takie czuwania? Jaki jest ich cel?

Przeżywamy Rok Wiary, a wiec bardzo żywe zaproszenie Boga do odkrycia Jego bliskości i życia z Nim. Wierzymy, że w tym czasie Niebo udziela wszystkim odważnym w wierze wielu szczególnych łask. Bóg zawsze jest hojny dla tych, którzy maja odwagę Go szukać. Wiele razy daje więcej niż człowiek jest sobie w stanie to wyobrazić, czy nawet wymarzyć. Wierząc w tak hojnie działającego Boga, pragniemy najpierw sami Go odkrywać i na nowo się w Nim rozmiłować, aby następnie te przemienione serca ofiarować w geście prawdziwej miłości innym, najbliższym, znajomym, kolegom. Takie czuwania umożliwiają przemianę serc i postaw, pomagają zrozumieć sens wiary, konieczność wiernego kroczenia za Bogiem, mimo, że nie zawsze wszystko jest piękne i dobre. Comiesięczna spowiedź z jakiej korzystają licznie młodzi ludzie daje im poczucie wolność od największego zniewolenia jakim jest grzech. Pozwala odkrywać bezinteresowną miłość Boga Ojca, uświadamia im, że tylko mocni mocą Boga mogą przejść przez doświadczenie życia z poczuciem spełnienia, nie raniąc tak bardzo innych, ale coraz mocniej dając siebie i ucząc się prawdziwej miłości. Podczas każdego czuwania ma miejsce uwielbienie Boga obecnego w Najświętszym Sakramencie, które nie tylko wyzwala dobre uczucia, ale przede wszystkim pozwala odrywać się od uwielbienia siebie, od egoizmu, od stawiania siebie w centrum, a kieruje serca w stronę Tego, od którego wszystko pochodzi i któremu należy się wszelka cześć, i chwała i uwielbienie. Najbliższe kwietniowe czuwanie (13.04) zakończymy Eucharystią, aby w niej zaprosić do naszych czystych serce Jezusa utajonego w sakramencie komunii św.

Wierzymy, a nawet jesteśmy pewni, że tak przeżyty czas sobotniego wieczoru nigdy nie jest czasem straconym, wręcz przeciwnie ponieważ jest on spotkaniem z Bogiem, czujemy że jest również dopełnieniem naszych wszystkim pragnień, tęsknot i marzeń, które każdy człowiek niesie w swoim sercu.

You need to a flashplayer enabled browser to view this YouTube video

Zapraszamy i CIEBIE do odkrycia takiego doświadczenia, albowiem raz zasmakowawszy Miłości zawsze będziesz chciał jej smakować, albowiem Bóg mówi: Pociągnąłem ich ludzkimi więzami, a były to więzy miłości. Byłem dla nich jak ten, co podnosi do swego policzka niemowlę - schyliłem się ku niemu i nakarmiłem go (Oz 11,4).

Panie Boże dziękujemy Ci za wszystko!

więcej informacji na: https://www.facebook.com/MlodziDlaJezusa

Zmieniony: Niedziela, 03 Marzec 2013 16:07
 
Podobne artykuły: