Głogówek Online
 
16 | 12 | 2017
Europejskie Dni Miast Partnerskich Drukuj
Ziemia Głogówecka - Relacje
Autor: Małgorzata Wójcicka-Rosińska   
Środa, 03 Październik 2012 15:35

Europejskie Dni Miast PartnerskichW ostatni weekend września, w Głogówku odbyły się  Europejskie Dni Miast Partnerskich. Impreza odbyła się pod patronatem honorowym Posłanki do Parlamentu Europejskiego Danuty Jazłowieckiej i Burmistrza Głogówka Andrzeja Kałamarza. W obchodach brali udział przedstawiciele wszystkich miast partnerskich Głogówka: Vrbna w Czechach, Rietberga w Niemczech i Riberac we Francji. Swoją obecnością zaszczycili także organizatorów: Europosłanka Danuta Jazłowiecka, Posłanka Janina Okrągły, Burmistrz Riberac Rene Terriene, Starosta Vrbna Helena Kudelova, Z-ca Burmistrza Riberac Rene Corsina, Z-ca Burmistrza Rietberg Robert Dirkwinkel, Poseł do Bundesratu Andre Kuper. 

Sobotnie uroczystości rozpoczęto od przemarszu bractw strzeleckich do kościoła oo. Franciszkanów, gdzie odsłonięto tablicę pamiątkową. Następnie członkowie Bractwa Strzeleckiego w Głogówku i ich goście z 15 bractw udali się na strzelnicę, gdzie odbył się turniej strzelecki. Po południu goście mieli okazję zwiedzić obserwatorium astronomiczne przy klasztorze oo. Franciszkanów, obejrzeć wystawę fotografii „Mieszkańcy Europy – cztery perspektywy” oraz zwiedzić najcenniejsze zabytki sakralne i świeckie.     

Wieczorem delegacje z miast partnerskich i rodziny ich goszczące uczestniczyły w balu, który zorganizowano w hali sportowej. Do tańca grał zespół Piotra Furtasa NHBprojekt, wystąpiła także  Andrea Rzyszka. Na scenie zaprezentowali się także młodzi tancerze z zespołu tańca nowoczesnego  Stars Aleksandy Hindery. W tym czasie koło ośrodka kultury odbyła się dyskoteka na świeżym powietrzu.

Niedzielne uroczystości rozpoczęto uroczystą Mszą św. dożynkową  w Kościele p.w. św. Bartłomieja. Po Mszy św. wszyscy zebrani udali się na ul. Zamkową, gdzie ks. proboszcz Ryszard Kinder dokonał poświęcenia zrewitalizowanej ulicy.

O godz. 13.30 rozpoczęto przemarsz orszaku Jana Kazimierza połączony z  paradą orkiestr dętych. Orszak udał się z rynku na plac przed dom kultury. Tam król Jan Kazimierz ogłosił, że oto Głogówek jest teraz stolicą Polski, z racji tego, że przebywa w nim król. W inscenizacji wystąpili aktorzy z Teatru Jana Kochanowskiego w Opolu. W dalszej części programu na placu rekreacyjnym wystąpiły orkiestry: Feuerwehr – Spielmannszug Neuenkirchen, Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Głogówka, Kameralny Skład Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Glogówka, Orkiestra Dęta z Racławic Śląskich. Zaprezentowały się także grupy artystyczne działające w domu kultury: Salio, Stars, Sierściuchy, mażoretki z Racławic Śląskich z oraz zespól Mały Śląsk z Mionowa.

 Europejskie Dni Miast Partnerskich Europejskie Dni Miast Partnerskich Europejskie Dni Miast Partnerskich

Atrakcją dnia był również konkurs kulinarny „Uczta Głogówecka”. Do konkursu zgłoszono 10 potraw. Jury postanowiło nagrodzić:

  • I miejsce – Grupa „Odnowy wsi” Leśnik - Wiejska kaczka w dworskim przybraniu,  
  • II miejsce – Związek Kobiet Śląskich Mionów – Comber sarni z warzywami i kaszą
  • III miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich Kazimierz – Gęś po staropolsku

Europejskie Dni Miast Partnerskich Europejskie Dni Miast Partnerskich Europejskie Dni Miast Partnerskich

„Ucztę Głogówecką” dofinansowano z PROW za pośrednictwem Euro Country.  O godz. 17.30 podsumowano projekt „Zjednoczona Europa – Wspólne Drogi Kultury” przez burmistrzów miast partnerskich. Współorganizatorami imprezy byli: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Głogówku, Towarzystwo Miłośników Głogówka, Parafia św. Bartłomieja Apostoła w Głogówku, Klasztor oo. Franciszkanów, Bractwo Strzeleckie w Głogówku.

„UCZTA GŁOGÓWECKA” zachowaniem lokalnego dziedzictwa kulturowego oraz podtrzymaniem tradycji kulturowych i kulinarnych gminy- wniosek o przyznanie pomocy w ramach działania 413 „Wdrażaniem Lokalnych Strategii Rozwoju”.

Więcej zdjęć na naszym profilu w serwisie Facebook: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.424839820910127.98426.111843582209754&type=1

Zmieniony: Środa, 03 Październik 2012 15:49