Głogówek Online
 
16 | 12 | 2017
MIŁOŚNIKÓW GŁOGÓWKA SPOTKANIE Z JOHANNESEM PREISNEREM Drukuj
Ziemia Głogówecka - Relacje
Autor: Aleksander Devosges Cuber   
Sobota, 22 Wrzesień 2012 18:31
Johannes Preisner17 sierpnia br. w hotelu SALVE w Głogówku odbyło się spotkanie członków Towarzystwa Miłośników Głogówka z Johannesem Preisnerem, który przed zebranymi wygłosił referat pt. „XVIII- i XIX-wieczne mapy Głogówka i okolic”.

Temat prezentacji ukazał bogactwo szczegółów opracowanych map militarnych z czasów pruskich. Wykład poświęcony mapom Wredego (1753r.), Reglera (1770r.) i Buchholza (1825r.), których oryginały znajdują się w zbiorach Preußischer Kulturbesitz Staatsbibliothek w Berlinie, wzbogacony został bogatym materiałem ikonograficznym. Na wielkoformatowych wycinkach terytorialnych map słuchacze mieli okazję analizować z prelegentem drobiazgowo zaznaczone budynki gospodarcze, bloki zabudowy miejskiej i wiejskiej, cegielnie, młyny, drogi polne, akweny i lasy. Szczegółowo ukazane detale konkretnych miejscowości, opatrzone legendami wskazującymi liczbę mieszczan, kmieci, chałupników i zagrodników oraz koni, stanowią cenne źródło wiedzy historycznej dla regionalistów. Referent przedstawił okoliczności powstania map, ich zastosowanie, oraz sposób odczytywania.

Oryginalnych rozmiarów reprinty map Wredego, Reglera i Buchholza ze zbiorów berlińskiej biblioteki, Johannes Preisner przekazał do zbiorów głogóweckiemu Muzeum Regionalnemu. Z osiemnastowiecznym krajobrazem Głogówka i okolic wszyscy zainteresowani będą mieli okazję zapoznać się od przyszłego roku kalendarzowego tj. po zakończonym remoncie wnętrz muzealnych w budynku „basztowej”. Za bezcenny podarunek Panu Johannesowi Preisnerowi składamy serdecznie podziękowania.

Johannes Preisner, były mieszkaniec Głogówka, od kilkudziesięciu lat w Menden w Niemczech. Związany z Komisją Historyczną Powiatu Prudnickiego badacz i popularyzator dziejów Głogówka i okolicznych miejscowości, autor licznych opracowań monograficznych. Na wniosek Towarzystwa Miłośników Głogówka i Muzeum Regionalnego, uchwałą Rady Miejskiej w 2010 roku odznaczony tytułem „Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Głogówek”.

Zmieniony: Sobota, 22 Wrzesień 2012 18:37
 
Podobne artykuły: