Głogówek Online
 
16 | 12 | 2017
Spotkanie znajomych podróżników Drukuj
Ziemia Głogówecka - Relacje
Autor: Małgorzata Wójcicka-Rosińska   
Środa, 18 Lipiec 2012 20:14

W sobotę, 26 maja w MGOK odbyło się VI Spotkanie Znajomych Podróżników. Organizatorami imprezy była dobrze znana głogówczanom grupa wyprawowa Horyzont w składzie: Rafał Sierecki i Adam Fidot.  Spotkania podróżnicze, które organizują dwaj pasjonaci wypraw w nieznane, cieszą się dużym powodzeniem, przyciągają także wiele osób spoza naszej gminy. Tak też było i tym razem…

Spotkanie Znajomych Podróżników Spotkanie Znajomych Podróżników Spotkanie Znajomych Podróżników

 

Uczestnicy spotkania mieli okazję wysłuchać ciekawych wykładów dotyczących podróżowania. Pierwszym prelegentem był Rafał Sierecki. Opowiedział, na co trzeba się  zaszczepić  i jak się  ubezpieczyć przed daleką podróżą. Następnie Adam Fidot przedstawił  najważniejsze zasady bezpieczeństwa i omówił zagadnienia pierwszej pomocy podczas wypraw. Jako trzeci wystąpił  Marcin Niedziółka. Podróżnik opowiadał o Nepalu, Tybecie  i Himalajach, gdzie był wielokrotnie. Ostatni zaprezentował się Maciej Głowacki, który opowiadał o zachodniej Afryce, gdzie jeździ od 13 lat. Wszyscy prelegenci to zapaleni podróżnicy, których nie odstraszają złe warunki sanitarne, niebezpieczne owady, czy inne utrudnienia. Zwykły turysta czułby się pewnie nie najlepiej podczas takiej wyprawy. No chyba że zarazi się bakcylem podróżowania w nieznane, w trasy niedostępne dla większości turystów. Wtedy niebezpieczeństwa i zagrożenia stają się  dodatkowymi atrakcjami.

Poza interesującymi, mrożącymi krew w żyłach, opowieściami podróżników, podczas spotkania można byto zakupić oryginalne przedmioty pochodzące z Afryki. Była to piękna biżuteria, ciekawe maski, rzeźby i instrumenty muzyczne. Na co dzień te artykuły można znaleźć w sklepie Afryka w Opolu, na ul. Osmańczyka. Prowadzą go państwo Anna i Maciej Głowaccy. Dodatkowo klimat tworzyła wystawa zdjęć podróżniczych, którą umiejscowiono na korytarzu ośrodka kultury.

Kolejną atrakcją podróżniczej imprezy były egzotyczne smakołyki kuchni indyjskiej. Przyrządzał je hinduski kucharz z restauracji Paolo z K- Koźla. Od 15 lat prowadzi restaurację, w czym pomaga mu siostra. Potrawy kuchni indyjskiej mają niepowtarzalny smak, są intensywnie esencjonalne. Podczas imprezy znalazło się wielu amatorów takich potraw…

Spotkanie było okazją, aby chociaż na parę godzin przenieść się w  świat egzotycznych podróży. Uczestnicy spotkania przekonali się, że są one pasjonujące i wciągające. Głogóweccy globtroterzy wybierają się w tym roku w kolejną niesamowitą podróż. Ale o tym w kolejnych numerach ŻG. 

Zmieniony: Środa, 18 Lipiec 2012 20:21