Głogówek Online
 
24 | 11 | 2017
Sorontariada 2011 Drukuj
Ziemia Głogówecka - Relacje
Autor: Marek Szała   
Środa, 11 Maj 2011 19:38

W sobotę 7 maja 2011 roku na tyłach głogóweckiego Liceum Ogólnokształcącego odbyła się Sorontariada – czyli konwent bractwa Sorontar i osób zaprzyjaźnionych. Konwent rozpoczął się charytatywną akcją krwiodawstwa „Nie bądź żyła”, w rezultacie której udało się zebrać ponad 10 litrów krwi. Po oddaniu krwi można było się zrelaksować oglądając wystawę fotografii oraz obrazów wykonanych przez młodych artystów-amatorów z naszego miasteczka. Chętni mogli również udać się na wycieczkę po Głogówku, w której rolę przewodnika pełnił dyrektor Muzeum Regionalnego - Aleksander Devosges Cuber.  Tradycyjnie podczas zwiedzania zamku gości powitała nasza zamkowa Biała Dama.

Sorontariada 2011 - zdj. Denis Kruk Sorontariada 2011 - zdj. Denis Kruk Sorontariada 2011 - zdj. Denis Kruk

Po zakończeniu zwiedzania goście mogli korzystać z kolejnych atrakcji jakimi były między innymi Speedball (odmiana Paintballa rozgrywana na małym terenie z użyciem sztucznych przeszkód), turniej łuczniczy, warsztaty rzemiosła skórzanego, warsztaty wyrobu witraży (chętni po krótkiej prezentacji mogli spróbować swoich sił w produkcji witraży pod czujnym okiem mistrzów Natalii i Mariana Cuber) oraz Larp Wormsy. Larp Wormsy to ciekawa propozycja organizatorów polegająca na rozegraniu w rzeczywistości bitwy bazując na popularnej grze komputerowej Worms Armagedon. Uczestnicy na czas rozgrywki zamieniali się w wormsy (z ang. robale). Każdy zawodnik wskakiwał w worek i podczas swojej tury mógł wykonać 5 kroków (a właściwie to skoków) po czym oddać strzał. „Wormsy” do wyboru miały wiele broni m.in. banany, szaloną babcię lecz największą popularnością cieszyła się bazooka, której rolę pełnił balon wypełniony wodą.

Podczas całego wydarzenia można było spróbować pysznych ciast oraz napić się kawy a jeśli ktoś zgłodniał to czekały pieczone na grillu kiełbaski, steki i szaszłyki oraz sałatki ze świeżych warzyw.

O godzinie 20:00 przyszła chwila, na którą wszyscy z niecierpliwością czekali, mianowicie premiera filmu, który równocześnie jest zwiastunem wakacyjnego larpa organizowanego przez bractwo. Gdy już aula w ZS została wypełniona, Dominik Wawrzyniak powitał gości oraz podziękował wszystkim, którzy zaangażowani byli w produkcję filmu oraz organizację całego przedsięwzięcia. I zaczęło się. Na początku cisza i oczekiwanie, a później już tylko brawa i dobre humory. Po reakcji widowni śmiem twierdzić, że film bardzo spodobał się widzom. Twórcy chcą jeszcze poprawić kilka elementów, a gdy to już nastąpi będzie można cały film obejrzeć w internecie (o czym redakcja Głogówek Online niezwłocznie powiadomi).

Sorontariada 2011 - zdj. Denis Kruk Sorontariada 2011 - zdj. Denis Kruk Sorontariada 2011 - zdj. Denis Kruk

Jak się okazało projekcja filmu nie była ostatnią atrakcją wieczoru. Po wyjściu na dwór czekali już na wszystkich członkowie Grupy Mantikora (teatr ognia z Opola) by zaprezentować swój najnowszy "fireshow". Po świetnym widowisku przyszedł czas na koncerty. Swoje umiejętności zaprezentowały trzy zespoły: Mimesis (zespół rockowy z Walec), Atak (zespół metalowy z Opola) oraz Inteligentny Joint (zespół hip hopowy z Krapkowic). Wszystkie zespoły zaprezentowały się świetnie ale na szczególną uwagę zasługuje zespół Mimesis, dla którego był to pierwszy występ publiczny, a w szczególności duże brawa należą się świetnej, moim zdaniem, wokalistce zespołu. Wszystko to było wzmacniane niesamowitym oświetleniem, którego aranżacją zajął się Damian Wawrzyniak. Po koncertach można było usiąść w koło ogniska porozmawiać ze znajomymi, podzielić się wrażeniami oraz wsłuchiwać się w śpiew i gitarową muzykę w wykonaniu Bartosza Michalczyka.

Zdecydowanie imprezę można zaliczyć do udanych. Miło spędziłem czas, a poprzez oddanie krwi mam świadomość pomocy drugiemu człowiekowi. Wydarzenie to utwierdza mnie również w przekonaniu, że w Głogówku dużo się dzieje, oraz że można zrobić z przyjaciółmi coś bardzo fajnego i to bez wielkich nakładów pieniędzy. Miejmy nadzieję, że to pierwsza z wielu Sorontariad w Głogówku.

Zmieniony: Środa, 11 Maj 2011 19:53