Głogówek Online
 
16 | 12 | 2017
Wernisaż Eugeniusza Gerlacha Drukuj
Ziemia Głogówecka - Relacje
Autor: Małgorzata Wójcicka-Rosińska   
Piątek, 28 Styczeń 2011 10:54

Eugeniusz Gerlach, zdj. M. Wójcicka-Rosińska„Gdy staję przed białą płaszczyzną płótna rodzi się specyficzny stan ducha i świadomość rozpoczynania pewnego misterium, którego początek daje pierwsza plama na nim położona. Potem następuje cisza, samotność i z wolna płynący czas. Jest temat, pierwsze zarysy kompozycji, barwa, rytm, kolor i wyraziste, dla mnie bardzo ważne, kontury porządkujące malarski świat. Są też emocje, i to wszystko razem zamienia białą płaszczyznę płótna w rozedrgane feerią barw dzieło zaczynające żyć własnym życiem.”

 

W taki oto sposób Eugeniusz Gerlach opisuje proces tworzenia. Efekty tego procesu można było obejrzeć podczas wystawy jego prac w  głogóweckiej galerii Styl. Wernisaż wystawy odbył się w sobotni wieczór, 11 grudnia 2010 r. Mimo niesprzyjającej pogody, w galerii p. Denise Devosges  Cuber gościło spore grono miłośników sztuki z całej Polski.  Malarstwo Gerlacha spotkało się z dużym zainteresowaniem. Artysta zachęcał uczestników wernisażu do zadawania pytań na temat jego twórczości. Podczas spotkania towarzyszył mu jego syn, również malarz. Warto wspomnieć, że ojciec Eugeniusza Gerlacha także był malarzem, jest to zatem ich pasja rodzinna. „Kim może być syn malarza? Oczywiście malarzem…”- podsumował z uśmiechem Eugeniusz Gerlach.

Malarstwo Eugeniusza Gerlacha wywodzi się ze  szkoły kolorystów, jest to cechą charakterystyczną dla artystów krakowskiej szkoły. Nawiązuje także do kubizmu. Artysta stosuje ciepłe, intensywne barwy. Kompozycje otoczone są czarnym konturem. Wystawione w Głogówku obrazy przedstawiają:  martwą naturę, akty, portrety, postaci tancerek. Niektóre jego obrazy sprawiają wrażenie oglądanych w rozbitym lustrze.

Podczas wernisażu nie zabrakło oczywiście nastrojowej oprawy muzycznej. Na pianinie  grała Marzena Mikuła – Drabek- kierownik muzyczny Teatru Nowego w Zabrzu, założycielka zespołu MAES- TRIO, pianistka, kompozytorka, autorka muzyki do ponad 50 spektakli teatralnych. Uhonorowana Nagrodą Prezydenta Miasta Zabrze w Dziedzinie Kultury, odznaczona Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Do znakomitej pianistki dołączył nasz głogówecki bard – Stanisław Młynarski, który zaśpiewał i zagrał pieśni Bułata Okudżawy. Warto dodać, że Okudżawa w jego wydaniu  wyjątkowo „łapie za serce”. Eugeniusz Gerlach urodził się w 1941 r. w Bieniawie k. Tarnopola (na kresach wschodnich). Na ziemie odzyskane przybył w 1946 r. zamieszkując na Opolszczyźnie -  w Paczkowie. Tam też uczęszczał do szkoły podstawowej. W latach 1955-1960 uczęszczał do Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. W latach 1960-1966 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, na Wydziale Malarstwa i Grafiki. Malarstwo sztalugowe i architektoniczne studiował w pracowni prof. Wacława Taranczewskiego, natomiast grafikę u prof. Mieczysława Wejmana. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w 1966 roku. Promotorami jego pracy dyplomowej byli m.in. Wacław Taranczewski, Czesław Rzepiński, Jonasz Stern i Hanna Rudzka-Cybisowa.

Od roku 1966 jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. W swoim dorobku ma ponad 30 wystaw indywidualnych i udział w ok. 50 wystawach zbiorowych – okręgowych i ogólnopolskich, na których zdobywał nagrody i wyróżnienia. Dwukrotnie otrzymuje Stypendium Ministra Kultury i Sztuki. Obrazy autorstwa Eugeniusza Gerlacha znajdują się w wielu muzeach i instytucjach, a także w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą (m.in. w Kanadzie, USA, Francji, Niemczech, Szwecji, Austrii, RPA).

Artykuł ukazał się w styczniowym wydaniu Życia Głogówka

Zmieniony: Piątek, 28 Styczeń 2011 11:01