Głogówek Online
 
16 | 12 | 2017
A nadzieja znów wstąpi w nas... Drukuj
Ziemia Głogówecka - Relacje
Autor: Małgorzata Wójcicka-Rosińska   
Piątek, 28 Styczeń 2011 10:37

Carrantuohill, zdj. M. Wójcicka-Rosińska W niedzielę 9 stycznia, w ramach WOŚP, w kościele parafialnym, odbył się wyjątkowy koncert. Po raz kolejny, na zaproszenie MGOK i Parafii p.w. św. Bartłomieja, gościliśmy w Głogówku zespół Carrantuohill. Tym razem zespół  odwiedził nasze miasto w towarzystwie niezwykle utalentowanych artystek- harfistki Anny Faber i wokalistki Katarzyny Sobek. Dzięki współpracy doskonałych muzyków i miłośników muzyki celtyckiej, powstał niezwykły projekt.  Łączy on polskie kolędy w nowym brzmieniu  z celtyckimi balladami.  Zachwyconej publiczności, która szczelnie wypełniała wnętrze kościoła parafialnego, zaprezentowano piękne ballady i wyciszające melodie. Można by rzec, że koncert miał wręcz  terapeutyczne działanie na publiczność. Dzięki temu powstała wspaniała atmosfera, nawiązująca do  uroku Świąt Bożego Narodzenia. Publiczność wysłuchała m.in. kolęd: „Oj malućki, malućki”, „Cicha noc”, „Kolęda dla nieobecnych”. Zwłaszcza ten ostatni utwór (Z. Preisner, B. Rybotycka)  został niezwykle gorąco przyjęty przez wzruszonych słuchaczy. 

Oto fragment tej  wyjątkowej kolędy:  

„Przyjdź na świat, by wyrównać rachunki strat,
Żeby zająć wśród nas puste miejsce przy stole.
Jeszcze raz pozwól cieszyć się dzieckiem w nas,
I zapomnieć, że są puste miejsca przy stole.

A nadzieja znów wstąpi w nas.
Nieobecnych pojawią się cienie.
Uwierzymy kolejny raz,
W jeszcze jedno Boże Narodzenie .
I choć przygasł świąteczny gwar,
Bo zabrakło znów czyjegoś głosu,
Przyjdź tu do nas i z nami trwaj,
Wbrew tak zwanej ironii losu.”

Carrantuohill, zdj. M. Wójcicka-RosińskaCarrantuohill, zdj. M. Wójcicka-Rosińska

Piękny głos Katarzyny Sobek, wyjątkowe umiejętności Anny Faber i muzyków  z zespołu Carrantuohill spowodowały, że koncert  we wspaniałym wnętrzu barokowego kościoła z pewnością na długo pozostanie w pamięci oczarowanej publiczności. 

CARRANTUOHILL istnieje w niezmiennym składzie już od ponad 22 lat. Jest uznawany za jeden z najlepszych zespołów w Europie w gatunku muzyki celtyckiej. Koncertuje od Moskwy po Irlandię (Szwajcaria, Francja, Niemcy, Rumunia, Irlandia, Rosja). Zespół wydał 12 płyt współpracując z wieloma wybitnymi artystami (A. M. Jopek, S. Sojka, A. Dymna, P. Kukiz, W. Karolak)

Anna Faber to wybitna harfistka, która ma w swym dorobku tysiące koncertów i recitali w całej Europie. Zajmuje czołowe miejsce wśród europejskich gwiazd harfy. Jej ekspresja artystyczna, energia i niepowtarzalny styl gry powodują, że harfa przestaje być pojmowana jako wyłącznie klasyczny instrument. Odważnie podejmuje zupełnie nowe dla harfy przestrzenie artystyczne

Katarzyna Sobek to młoda, niezwykle utalentowana wokalistka. Bardzo starannie rozwija swój talent wokalny i tylko nieliczni mogą na razie wsłuchiwać się w jej fenomenalna barwę głosu. Autorytety w dziedzinie wokalistyki już jednak zapowiadają jej wielką karierę. Dodając do tego jej niespotykany urok osobisty - Katarzyna Sobek sprawia, że każdy jej występ to wielkie przeżycie artystyczne dla słuchacza. W repertuarze z zespołem Carrantuohill wykonuje zarówno nowe kompozycje jak i najbardziej znane irlandzkie opracowania z repertuaru Loreny McKennitt, Eleonor McEvoy czy Mary Black.

(Na podstawie materiałów dostarczonych przez wykonawców)

Zmieniony: Piątek, 28 Styczeń 2011 10:45
 
Podobne artykuły: