Głogówek Online
 
16 | 12 | 2017
Najazd poetów w Głogówku Drukuj
Ziemia Głogówecka - Relacje
Autor: Małgorzata Wójcicka-Rosińska   
Sobota, 27 Listopad 2010 18:08
Najazd poetów w Głogówku, zdj. M. Wójcicka RosińskaW piątek, 5 listopada w Kościele p.w. Św. Franciszka z Asyżu w Głogówku, w ramach XXI Najazdu Poetów na Zamek Piastów Śląskich w Brzegu, odbyło się niezwykłe spotkanie z poezją. Gości przywitał gospodarz sanktuarium Gwardian o. Krzysztof Hura.  Podczas Loretańskiego wieczoru z poezją przed głogówecką publicznością wystąpili literaci z Niemiec,  Rosji, Czech i Polski: Józef Pless, Edmund Borzemski, Beno Budar, Zygmunt Dmochowski, Jacek Lubart-Krzysica, Ewa Maj-Szczygielska, Wiesław Malicki, Romuald Mieczkowski, Wojciech Ossoliński, Walter Pyka, Tadeusz Soroczyński, František Všetička, Magdalena Wiącek, Janusz Wójcik, Charczenko Wiera Konstantinowna, Andriej Wasilewicz Polonskij, Tatiana Olejnikowa Maszkara, Marija Tkacziwska. W spotkaniu uczestniczyła także aktorka Joanna Kasperska, która wraz z Józefem Plessem prezentowała jego poezję. Literaci mówili swoje wiersze w językach ojczystych,  były one także odczytywane w j. polskim. Po raz pierwszy w kościele klasztornym zabrzmiały utwory poetyckie w 8 językach. Nawet recytowane w języku niezrozumiałym dla publiczności wywoływały spore emocje. Mimo że każdy wiersz  był wyjątkowy,  największe wrażenie wywołał utwór „Dopóki żyje matka” Józefa Plessa. Nie było chyba osoby, która pozostałaby obojętna na wymowę wiersza o matce. wiersze o domu, małej i wielkiej ojczyźnie.

Najazd poetów w Głogówku, zdj. M. Wójcicka Rosińska Najazd poetów w Głogówku, zdj. M. Wójcicka Rosińska Najazd poetów w Głogówku, zdj. M. Wójcicka Rosińska Najazd poetów w Głogówku, zdj. M. Wójcicka Rosińska

Tego wieczoru nie zabrakło utworów muzycznych śpiewanych przez głogóweckiego barda Stanisława Młynarskiego. Pieśni w jego wykonaniu, dobrze znane głogówczanom, wspaniale dopełniły całości. Wieczór poezji był niezwykle wzruszający, skłaniający do zadumy i przemyśleń na tematy najbardziej osobiste. Spotkanie z dużym wyczuciem i smakiem prowadził poeta Janusz Wójcik. Czytał on także tłumaczenia wierszy na j. polski. 

Po tej wspaniałej uczcie duchowej pozostaje mieć nadzieję, że w następnych latach przypadnie nam znowu zaszczyt uczestniczenia w tak wyjątkowym przedsięwzięciu jakim jest najazd poetów.
Zmieniony: Poniedziałek, 29 Listopad 2010 20:35
 
Podobne artykuły: