Głogówek Online
 
19 | 11 | 2017
Uma Thurman ma głogóweckie korzenie Drukuj
Historia - Sylwetki
Autor: Aleksander Devosges Cuber   
Niedziela, 19 Kwiecień 2009 10:06

Uma Thurman - zdj. umathurman.orgGwiazda hollywoodskiego kina Uma Thurman ma głogóweckie korzenie. Aktorka, znana głównie z filmów – Pulp Fiction Quentina Tarantino (za rolę żony gangstera dostała nominację do Oskara), Słodki drań i Histeryczna Ślepota Woody Allena (za graną postać otrzymała Złoty Glob), oraz roli superbohaterki w dwóch częściach superprodukcji Kill Bill Tarantino. Skąd zatem relacje aktorki z naszym miastem?

Rodzicami Umy są Robert Alexander Thurman - filozof, profesor Indo-Tibetan Buddhist Studies na Columbia University, prezydent Tibet House w Nowym Jorku, wielki przyjaciel m.in Dalai Lamy – oraz Nena Birgitte Caroline von Schlebrűgge – znanej szwedzkiej modelki lat 60-tych, dziś czynnej psychoterapeutki. Natomiast Nena była owocem miłości Brigit Olgi Holmqvist (6.03.1911 – 10.04.1973) oraz Friedricha Karla Johannesa von Schlebrűgge, urodzonego w Oberglogau 21 listopada 1886 roku. Dziadkowie Umy związek małżeński zawrzeć mieli 12 marca 1935 roku w szwedzkim Trelleborgu. Brigit Holmqvist była drugą żoną Fridricha, po jego wcześniejszym związku z Margaretą Lindskog. Przeprowadzenie kwerendy archiwalnej pozwoli w niedalekiej przyszłości rzucić szersze światło na postać byłego mieszkańca naszego miasta. Dzisiaj za pewnik można traktować informacje, że tytułowany baronem, był synem Friedricha Karla Bernharda Felixa Heinricha Franza von Schlebrűgge (ur. w Breslau 21.02.1849 – 1.10.1877) - znanego radcy prawnego, adwokata i notariusza – oraz Neny Schultz (ur. 17.10.1860 roku w Karlsruhe – dzisiaj Pokój k. Namysłowa).

Drzewa genealogiczne odkrywają przed nami niespodziewane tajemnice, więc doszukujmy się w dobie przepływu informacji tych faktów, które wzbogacą nietuzinkową historię naszego miasta.

Zmieniony: Niedziela, 19 Kwiecień 2009 10:15
 
Podobne artykuły: