Głogówek Online
 
21 | 11 | 2017
Zachwycił mnie park Drukuj
Historia - Wspomnienia
Autor: Balbina Toś   
Sobota, 14 Lipiec 2007 14:04

“Świat niczym żywa istota

zwraca się ku nam,

mówi do nas, powierza nam

swe śpiewy i barwy, napełnia

ogromną radością odrywając

nas od samotności”

                                                    Paul Evolokimow

Park w Głogówku, zdj. A. Ciżmowski
Prawie 30 lat temu przyjechałam do Głogówka. Miałam podjąć pracę, jako nauczycielka chemii w Liceum Ogólnokształcącym, które mieściło się przy ul. Kościuszki (obecnie mieści się tam gimnazjum). Byłam stypendystką Kuratorium Oświaty w Opolu, które skierowało mnie w to właśnie miejsce. W Głogówku miałam zostać 3 lata, odrobić stypendium i wracać w moje rodzinne strony. Zostałam w Głogówku 30 lat ponieważ spotkałam tu wspaniałych ludzi, młodzież i przyjaciół.

Ukończyłam biologię z chemią na WSP w Krakowie. Lubiłam zwierzęta, przyrodę i jej otoczenie. Z całej architektury Głogówka najbardziej zachwycił mnie park. Rozmieszczenie parku, jego rzeźba terenu, obszerne polany, łąki, klomby drzewne i piękne panoramy widokowe rzucają się w oczy już po wejściu do parku. W gatunkach drzew, krzewów i różnych roślin spotykamy ogromną różnorodność, od której można dostać zawrotu głowy.

Historii założenia parku nie będę opisywać, można ją znaleźć w historii Głogówka. Zwrócę uwagę na niektóre drzewa, krzewy, które rosną w parku i na które warto popatrzeć np. na niedzielnych spacerach.

Przy wejściu do parku od placu zabaw, po prawej stronie, tuż pod murem zamkowym rośnie przedziwne drzewo. Jest to tulipanowiec amerykański. Roślina ta należy do rodziny magnoliowatych, a jej ojczyzną są wschodnie obszary Ameryki Płn. Jest to drzewo o liściach dużych, jasnozielonych i dużych kwiatach żółtawo – zielonych, podobnych do tulipana. Z drzewem tym wiąże się dość ciekawa historia, zasłyszana od maturzystów naszego liceum. Tulipanowiec kwitnie w okresie matur i kiedy równo o godzinie 24.00 w nocy maturzyści pójdą do parku, obiegną tulipanowiec 3 razy dookoła, przejdą pozytywnie egzamin dojrzałości.

 Park w Głogówku, zdj. A. Ciżmowski
Spacerując alejkami zwróćcie uwagę na piękne rozłożyste drzewa, których kora łuszczy się dużymi, cienkimi płatami – to platany zachodnie, które pochodzą z południowej części Ameryki Płn. Kilka lat wstecz, obok figury św. Jana Nepomucena, kwitła magnolia, krzew, na którym wcześniej rozwijają się okazałe, kielichowate, różowo – białe kwiaty. Jej ojczyzną są Chiny i Japonia.

W parku spotykamy ogromną różnorodność drzew. Rosną tu piękne okazał buki zwyczajne i czerwonolistne (rzadkie), prastare lipy i dęby. Te ostatnie tworzą charakterystyczną aleję, tuż nad Młynówką. Występują tu dęby szypułkowe, bezszypułkowe i czerwone, niezmiernie rzadkie. Rósł także dąb błotny, którego jedyny okaz usechł w 1974 r. (P. Szotkowski – “Flora miasta Głogówka na Śląsku Opolskim”, Opole 1987r.)

Drzewa te stwarzają ogromne bogactwo form, a w czasie jesieni występuje tu niezwykła gama odcieni i kolorów.

Wśród drzew i krzewów spotykamy tu olszę szarą, czarną, graba zwyczajnego, leszczynę (orzech laskowy). Do bardzo rzadkich okazów należą topola włoska, pochodząca z obszaru śródziemnomorskiego, topola kanadyjska, pochodząca z obszarów Ameryki Płn., topola balsamiczna i topola płacząca pochodząca ze wschodniej Azji. Okazy te są przypuszczalnie sadzone. W podszyciu leśnym, możemy spotkać jałowca pospolitego, chmiel zwyczajny, wiąza szypułkowego, górskiego i pospolitego.

Wiosną, kiedy przyroda jeden jedyny raz w roku wyrzuca z siebie tajemniczą siłę, wtedy pojawiają się liście, kwiaty, rodzą się przeróżne zioła, ożywia się runo, pojawia się mnogość różnych roślin. Kwitną one przepięknie, wydzielają przedziwny aromat i tworzą przepiękne dywany kwiatowe. Możemy tu spotkać: ziarnopłona wiosennego, gajowca żółtego, jasnotę białą, jasnotę purpurową, miodunkę, glistnika jaskółcze ziele, mniszki lekarskie, pospolite mlecze, pierwiosnki, krwiściąga lekarskiego, wiązówkę błotną, zawilca gajowego, a nad Młynówką rośnie knieć błotna, czyli zwykły kaczyniec błotny i wiele, wiele innych.

Park nasz to wielkie bogactwo i duża różnorodność. Przybiera inną szatę zimą, wiosną, latem i jesienią. Zachwyca nas zielenią, odcieniami różnych barw i kolorów. Daje nam ciszę, spokój, miejsce do spacerów, spotkań, odpoczynku i wspomnień...

Tekst został opublikowany w Roczniku Głogóweckim 2001. Publikacja w Głogówek Online za zgodą TMG .

Zmieniony: Wtorek, 17 Marzec 2009 23:36