Głogówek Online
 
24 | 11 | 2017
Historia „Procesji mężczyzn” w Wielki Piątek. Drukuj
Historia - Artykuły i Opracowania
Autor: Günter Hauptstock   
Wtorek, 21 Kwiecień 2009 19:42
Procesja mężczyzn - Wielki Piątek 2009, zdj. St. MłynarskiW okresie wielkanocnym w Głogówku pielęgnowanych będzie znów wiele tradycji związanych z Wielkanocą. Ta czy też inna tradycja wielkanocna znana jest również w okolicznych miejscowościach. W Wielki Piątek odprawiane są w wielu miejscach procesje, czy też drogi krzyżowe. Procesja Mężczyzn w Wielki Piątek w Głogówku jest jednak jedyna w swoim rodzaju.

Początków tej procesji nie wyjaśniają nawet stare dokumenty: „ nowo zapoczątkowane procesje w Palmową Niedzielę oraz w Niedzielę Cantate – czwarta niedziela po Wielkanocy („Procesja na Glinianą Górkę” od 1628) mają być podtrzymywane” mówi dokument z roku 1629.

Według sprawozdań z wizytacji z roku 1680 odbywa się w Głogówku podczas dni wielkanocnych procesja do Paulinów. Burmistrz Anton Glatzel pisze w swoich kronikach z 1796 „również tam (Łąki Paulińskie) prowadzi z miasta w okresie wielkanocnym procesja, która od kilku lat jest wstrzymana, na cześć wygaśnięcia dżumy”. Stare gazety dzienne (np. z lat 1900, 1908,1925) w wiadomościach kościelnych z Wielkiego Tygodnia, jak również wspomnienia starych Głogowian z okresu wielkanocnego nie dają świadectwa istnienia wówczas „Procesji Mężczyzn”.

Procesja mężczyzn - Wielki Piątek 2009, zdj. Ł. SzałaWypowiedź ta zostaje pogłębiona przez Alfreda Kosiana 1931 w „Führer durch das schöne Oberglogau” / „ Przewodnik przez piękny Głogówek”: „ Pomiędzy ołtarzem Św. Anny, a Św. Tekli (w Kościele Klasztornym) leży drewniana rzeźba niosącego krzyż Zbawiciela. Chrystus upada pod krzyżem. Postać ta spoczywa na piedestale. Hrabia Jerzy III nakazał zorganizowania procesji pasyjnej do Klasztoru Paulinów w celu podniesienia poziomu religijnego życia w Głogówku. Na tej procesji, odbywającej się w określonych dniach Wielkiego Tygodnia oraz w Niedzielę Wielkanocną, figura była niesiona przez mężczyzn. Kiedy Śląsk przyłączono do Prus, procesja ta została przez Schlabendorffa zakazana. Zbawiciel spoczywa jednak tu w ciemnym rogu i opowiada nam o pobożnym sensie minionych lat”.

Ze sprawozdania administracyjnego miasta z roku 1933/34 dowiadujemy się jednak: „W Wielki Piątek 1933 roku wznowiona została po 150 latach „Procesja mężczyzn” z niosącym krzyż Zbawicielem. 2000 mężczyzn brało w niej udział. W Wielki Piątek 1934 roku odbyła się ona po raz drugi z liczbą 2300 uczestników.”

Procesja mężczyzn - Wielki Piątek 2009, zdj. Ł. SzałaÓwczesny proboszcz Schall, jako człowiek kościoła, powołał zapewne tę procesję do życia jako biegun przeciwny do defilad brązowych mocarzy. Procesja ta przeżyła zarówno wojnę jak i czasy komunistyczne w Głogówku. Uczestnictwo w tej imponującej procesji jest wielkim przeżyciem i zapewne, dlatego nie jest ona żadnemu mężczyźnie w Głogówku obca.

G. Hauptstock

Tłumaczenie: S. Gerstenberg

Artykuł ukazał się w Życiu Głogówka, wydanie 04/2009.

Zmieniony: Wtorek, 21 Kwiecień 2009 19:50