Głogówek Online
 
24 | 11 | 2017
Głogówek we Francji Drukuj
Ziemia Głogówecka - Relacje
Autor: Aleksander Devosges Cuber   
Wtorek, 14 Sierpień 2007 00:39

Zorganizowane w dniach 17-19 maja br. 24-te urodziny partnerstwa pomiędzy francuskim Riberac i niemieckim Rietbergiem, były okazją udziału delegacji z naszej gminy, w celu pogłębienia wzajemnych stosunków. Wyjazd głogóweckiej grupy od początku koordynowany był przez przewodniczącą Śląskiego Koła Gospodyń Wiejskich, panią Urszulę Trinczek, oraz reprezentującą samorząd, zastępcę burmistrza, panią Barbarę Wróbel. Kontakty Kobiet Wiejskich z naszej gminy z jej odpowiedniczką organizacyjną w Riberac zawiązały się w zeszłym roku i nadają podłoże, do przyszłego porozumienia o partnerstwie między miastami.

Delegacja głogówecka w liczbie 28 osób wyruszyła do Francji 15 maja. 2150 km drogi musiało zostać przerwane 9 godzinnym postojem na odpoczynek kierowców, w związku z czym, zaplanowano trasę przez Paryż, by korzystając z okazji, odwiedzić stolicę. Wiadomo wszystkim, że jest to miasto, którego liczne zabytki i muzea nawet w miesiąc trudno zwiedzić. W związku z czym, trasa z Galerie Lafayette, Operą, katedrą Notra Dame, Wieżą Eiffla, do tego przerwą na obiad w Dzielnicy Łacińskiej oraz przejażdżką statkiem biegiem Sekwany w programie jednodniowym, okazała się nie lada wyczynem. Tego dnia odbyło się oficjalne przekazanie władzy na ręce nowego prezydenta Francji, Nicolas Sarkozy`ego. Nasza grupa miała okazję z daleka zobaczyć defiladę z orkiestrą i gwardią republikańską na koniach. Główne uroczystości miały miejsce na Polach Elizejskich, więc ruch pieszy i samochodowy był w tej części Paryża na tyle duży, że Łuk Triumfalny oraz Montmartre postanowiono podziwiać wieczorem, ale już tylko z okien autokaru.

17 maja, z samego rana, kierowcy obrali kierunek południowy, tj. ok. 500 km odcinek do Riberac. Autokar dojechał na miejsce po 17-tej. Przy przekraczaniu granic miasta pilotowany był samochodem z polską flagą na dachu. Następnie odbyło się przywitanie i zapoznanie z francuskimi rodzinami goszczącymi uczestników wyjazdu, oraz przejazd do domów na odpoczynek.

Tego wieczoru, w restauracji Le Ccommensal, odbyło się oficjalne spotkanie przy kolacji władz miejskich  i przedstawicieli organizacji agrarnych. Riberac reprezentowali m.in. były Mer, dzisiaj wojewoda i senator Bernars Cazeau z żoną, Mer Rémy Terienne z żoną, zastępca Mera Rene Corsino, przewodniczący Komitetu na rzecz Partnerstwa z Rietbergiem Jean Helmer oraz miłośnik naszego kraju, główny prowodyr wszystkich kontaktów i ich koordynator od strony francuskiej, Philippe Rallion. Wśród zaproszonych gości z Niemiec byli przedstawiciele Komitetów do Spraw Miast Partnerskich Rietbergu z Riberac i Głogówkiem, oraz burmistrz Rietbergu z małżonką, państwo Andre i Monika Kuper. Delegację z Głogówka reprezentowali: zastępca burmistrza, pani Barbara Wróbel, pani przewodnicząca Urszula Trinczek, pani Klaudia Pohl, prezes Izby Rolnej w Opolu pan Herbert Czaja, pan Henryk Wawer z TVP oraz niżej podpisany, w roli tłumacza. Spotkanie miało charakter towarzyski, niemniej omówione zostały możliwe gałęzie współpracy naszej gminy ze stroną francuską, które miałyby naczelny wpływ na przyszłe, oficjalne zawarcie partnerstwa. Przedstawiona została pokrótce historia znajomości między Rietbergiem i Riberac, jako porozumienie miast, których kontakty ewoluowały z początku dość wolno, by po paru latach stać się rzeczywiście pomostem do organizowania wspólnych wyjazdów uczniowskich, a także współpracy gospodarczej i kulturalnej. Rozmowom towarzyszyła francuska kuchnia, której menu warto byłoby przytoczyć. Na przystawkę zaserwowano więc łososia w cytrynie, z lin i wasabi. Główne danie składało się z zapiekanego medalionu z ziemniaków, kaczki, orzechów i boczniaków, polane kremem z koziego mleka i lawendy. Na deser zaserwowano kawałek ciasta z jabłek, truskawek i rabarbaru, zapiekanego serem mascarpone.

Program dnia drugiego obejmował spotkanie na targu miejskim z samego rana. Była możliwość zapoznania się z produktami regionalnymi, serami, świeżymi rybami i ostrygami, różnymi przyprawami, a także roślinami, nasionami czy konfekcją. Następnie odbyła się dwugodzinna konferencja w ratuszu z udziałem Izby Rolnej regionu Dordogne, przedstawicielek związku gospodarstw rolnych w Riberac oraz delegacji Polonii francuskiej z Perigueux. Po południu zaplanowano objazd krajoznawczy po okolicy, z obiadem w dziewiętnastowiecznej farmie-skansenie Parcot w Echourgnac, zwiedzeniem romańskiej świątyni wykutej w skale w Aubeterre oraz odwiedzeniu gospodarstwa rolnego w La Pichie. Podczas zwiedzania okolicy, była możliwość zapoznania się z krajobrazem pagórkowatym o bogatej roślinności, a przede wszystkim zobaczyć miasteczka i wioski o układzie zabudowy oryginalnej z okresu średniowiecza, wąskimi krętymi uliczkami otwierającymi się na małe place, nad którymi prawie zawsze górują jedna lub dwie bazyliki z okresu romanizmu, a więc sprzed prawie tysiąca lat.

Tego wieczora w tzw. sali zabaw, zorganizowana została wspólna kolacja dla wszystkich uczestników 24-lecia miast Partnerskich. Była więc nasza 30-to osobowa grupa, ponad 130 gości z Rietbergu i około dwustu mieszkańców Riberac, głównie rodzin goszczących. Sala pękała w szwach. Na koniec była muzyka i tańce do godziny pierwszej nad ranem.

Sobota, była trzecim i ostatnim dniem pobytu we Francji. O 9.30 z rana przed kościołem w Riberac nastąpiło uroczyste odsłonięcie pomnika-iglicy z napisami „Pokój na Ziemi” w językach francuskim, angielskim, niemieckim i polskim. Był to miły akcent na zakończenie Dni Partnerskich. Następnie, przed ratuszem, po ofiarowaniu upominków i podziękowaniach, był czas na pożegnanie. Około południa autokar Vegatour minął granice Riberac i obrał drogę na wschód, do Głogówka, do domu.
Zmieniony: Niedziela, 22 Luty 2009 19:11
 
Podobne artykuły: