Głogówek Online
 
16 | 12 | 2017
Heuriger 2013 w Głogówku Drukuj
Ziemia Głogówecka - Relacje
Autor: Łukasz Szała   
Niedziela, 18 Sierpień 2013 12:27

Słowo Heuriger pochodzi z języka niemieckiego i oznacza winiarnię lub gospodę, w której producenci serwują wino wyprodukowane w danym roku. "Heurig" w szwajcarskiej i austriackiej wersji języka niemieckiego oznacza "tegoroczny". Podczas degustacji win uczestnicy imprezy raczeni są również określonymi daniami, na przykład zimnymi przekąskami takimi jak talerze serow lub wędlin, ser liptowski z pieczywem a czasami daniami na ciepło, jak sznycel wiedeński (ponieważ tradycja ta bardzo popularna jest w Austrii, szczególnie w Wiedniu).

Heuriger w Głogówku w tym roku zorganizowany był po raz drugi. W czwartek 15 sierpnia na tarasach Hotelu i Restuaracji Salve Muzeum Regionalne w Głogówku zorganizowało koncert muzyki wraz z degustacją win. Była to kolejna impreza w ramach Śląskiego Lata Muzycznego, która odbyła się w naszym mieście.

Podczas koncertu zagrali: na skrzypcach - Tomasz Tomaszewski, któremu przypadło w udziale również prowadzenie tego wydarzenia, na gitarze - Andrzej Mokry oraz Katarzyna Górska-Polonek na wiolonczeli. Artyści z gracją wykonali utwory między innymi: Isaaca Albeniza (na przykład słynne "Asturias" - zobacz link), 3-częściową "Historię Tanga - na skrzypce i gitarę" Astora Piozzolli a także "niewielki utworek" na mandolinę i gitarę napisany przez Beethovena. Aby tradycji Heuriger stało się zadość, oprócz doznań muzycznych goście Hotelu i Restauracji Salve zostali uraczeni chilijskim winem. 

Dopełnieniem mistrzowsko zagranej muzyki i wybornego wina była doskonała sierpniowa pogoda, która tego dnia dopisała w Głogówku. Te trzy czynniki sprawiły, że koncert cieszyl się ogromnym zainteresowaniem wielu mieszkańców miasta oraz gości. Występ zaciekawił także przechodniów specerujących po Alei Lipowej w ten letni wieczór, którzy zatrzymywali się na chwilę aby posłuchać muzyki. Mamy nadzieję, że Heuriger już na stałe wejdzie do kalendarza muzycznego Głogówka.

  Heuriger 2013 w Głogówku Heuriger 2013 w Głogówku Heuriger 2013 w Głogówku Heuriger 2013 w Głogówku Heuriger 2013 w Głogówku

Zobacz również: http://pl.wikipedia.org/wiki/Heuriger

Więcej zdjęć w naszej galerii w serwisie facebook: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.577624752298299.1073741833.111843582209754&type=3

Zmieniony: Poniedziałek, 19 Sierpień 2013 06:16