Głogówek Online
 
19 | 11 | 2017
Sprzątanie cmentarza niemieckich protestantów Drukuj
Ziemia Głogówecka - Relacje
Autor: Mateusz Moszek   
Środa, 24 Październik 2012 17:18

Każdemu po śmierci należy się przynajmniej odrobina szacunku i pamięci, a zwłaszcza w nadchodzącym dniu Wszystkich Świętych. Z tego powodu członkowie Bractwa Sorontar wraz z kilkoma wolontariuszami (w tym uczniów z Zespołu Szkół i Gimnazjum w Głogówku ) przeprowadzili w ostatni weekend akcję sprzątania cmentarza niemieckich protestantów w Głogówku. Jest to cmentarz, o którym niewielu z nas pamięta, dodatkowo pod naporem czasu i sił natury, cmentarz został zapuszczony.

Nie zapominają niestety o nim jednak drobni rabusie, którzy szukają "skarbów" w grobowcach, gotując poprzez odkrywanie pokryw bardzo niebezpieczne pułapki dla ludzi, a większym stopniu dla zwierząt. Przez zupełny przypadek jeden z uczestników akcji zauważył całkowicie wycieńczonego i wygłodzonego psa - leżącego w ponad 2-metrowym grobowcu. Okazało się, że był on tam już od blisko 2 tygodni. Kto by pomyślał, że będzie w stanie wytrzymać tyle czasu bez pożywienia? Na szczęście w krótkim czasie udało się odnaleźć właściciela, który złapał się za głowę gdy zobaczył swego Atosa w takim stanie i był niesamowicie wdzięczny, że jego pies został odnaleziony.

Niestety nie sposób przywrócić cmentarzowi dawnego wyglądu, lecz przeprowadzając taką akcję regularnie, chcemy przynajmniej w jakimś stopniu zadbać o groby zmarłych. Natomiast Atosowi życzymy szybkiego powrotu do dawnej formy!

You need to a flashplayer enabled browser to view this YouTube video

Zmieniony: Środa, 24 Październik 2012 17:32