Głogówek Online
 
15 | 12 | 2017
Promocja regionu przez historię i fantastykę Drukuj
Ziemia Głogówecka - Relacje
Autor: Olaf Koenig   
Środa, 13 Czerwiec 2012 21:12

„Promocja regionu przez historię i fantastykę” czyli warsztaty Instytutu Sztuki w Raciborzu oraz stowarzyszenia Bractwo Sorontar w Zespole Szkół w Głogówku

Po raz pierwszy studenci Instytutu Sztuki zostali zaproszeni przez Stowarzyszenie Bractwo Sorontar na artystyczne warsztaty do naszego malowniczego regionu. Dzieła, które powstawały w czasie zajęć, posłużą jako elementy scenograficzne oraz rekwizyty w grze terenowej LARP SORONTAR. Gra Sorontar 2012 jest integralną częścią międzynarodowego projektu "Wrota do Krainy Pradziada", organizowanego w Prudniku w pierwszej połowie sierpnia bieżącego roku. Kolejną częścią tego projektu jest festyn fantasy spod znaku magii miecza, który poprzedza poszukiwanie skarbu Pradziada (gra terenowa połączona z promocją historii oraz zabytków naszego powiatu). W organizację zaangażowane są polskie i czeskie stowarzyszenia, władze gminy Prudnik, władze powiatowe oraz Euroregion Pradziad.

Zajęcia warsztatowe odbywały się w niedawno oddanym do użytku, świetnie wyposażonym warsztacie dzięki uprzejmości dyrektora Zespołu Szkół w Głogówku, Pana Artura Stochmiałka. Studenci wraz z dr A. Ostrowskim zwiedzili miasto pod przewodnictwem kustosza Muzeum Regionalnego w Głogówku, Aleksandra Devosges Cubera.

Studentki PWSZ Racibórz w trakcie trwania warsztatów zajmowały się malarstwem, sztukaterią, rysunkiem oraz rzeźbą.

„— Najtrudniejszym wyzwaniem była rzeźba. Mam zajęcia z rzeźby na studiach, ale nigdy nie zabierałam się za takie rozmiary w tak krótkim czasie. Do samego końca nie byłam pewna efektu, ale na szczęście udało się bez problemu skończyć na czas. Jeśli chodzi o atmosferę - nie można sobie wymarzyć lepszej. Organizacja zapięta na ostatni guzik, wszyscy nastawieni przyjaźnie i chętni do pomocy” - wypowiedź jednej z uczestniczek warsztatów, Izabeli Szewców.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z prac, jakie wykonały studentki - mówi Olaf Koenig, jeden z koordynatorów warsztatów z Bractwa Sorontar. Nie spodziewaliśmy się tak dobrej atmosfery i tak wysokiego poziomu wykonanych rekwizytów. W przyszłych latach mamy nadzieję, że nasza współpraca z Instytutem Sztuki PWSZ Racibórz będzie równie owocna.

Stowarzyszenie Bractwo Sorontar oraz osoby zaangażowane w organizację warsztatów podziękują panu dyrektorowi Zespołu Szkół w Głogówku Arturowi Stochmiałkowi, kierownikowi Instytutu Sztuki PWSZ Racibórz Aleksandrowi Ostrowskiemu, Państwu Fidot za ciepłe i serdeczne przyjęcia uczestników i organizatorów warsztatów. Do zobaczenia w przyszłym roku!

Promocja regionu przez historię i fantastykę Promocja regionu przez historię i fantastykę Promocja regionu przez historię i fantastykę Promocja regionu przez historię i fantastykę Promocja regionu przez historię i fantastykę

Zmieniony: Środa, 13 Czerwiec 2012 21:32