Głogówek Online
 
16 | 12 | 2017
Projekt Grzegorza Rogali Drukuj
Ziemia Głogówecka - Relacje
Autor: Małgorzata Wójcicka-Rosińska   
Czwartek, 22 Grudzień 2011 15:48
Projekt Grzegorza Rogali, zdj. M. Wójcicka-RosińskaW piątek, 2 grudnia w głogóweckim Muzeum Regionalnym odbył się niezwykle  interesujący koncert jazzowy P.G.R.

Projekt Grzegorza Rogali to połączenie m.in. muzyki żydowskiej i polskiego folku. Wizyta w Głogówku odbyła się w ramach czwartej trasy koncertowej promującej wydaną w tym roku płytę "Enthuzjazzm".

Grupę P.G.R. tworzą: Grzegorz Rogala (lider, puzonista, kompozytor), Sagit Zilberman (saksofon) i Konrad Ligas (akordeon). Podczas koncertu głogówecka publiczność wysłuchała kompozycji autorstwa Grzegorza Rogali, Sagit Zilberman i innych kompozytorów. Zachwycały utwory inspirowane muzyką żydowską, jazzowy mazurek, utwór poświęcony rewolucji kubańskiej. Publiczność żywo reagowała na kolejne utwory, nagradzając wykonawców gorącymi brawami. Podczas koncertu o zespole i muzyce opowiadał jego lider - Grzegorz Rogala. Ciekawostką jest, że robił to w trzech językach: po polsku, niemiecku i angielsku.

Grzegorz Rogala ukończył Jazz Institut Berlin. Jest stypendystą Berklee College of Music. Studiował u kierownika Big-Bandu BBC - Jiggsa Whighama – w Berlinie i Phila Wilsona w Bostonie. Otrzymał  indywidualne wyróżnienie na festiwalu FAMA w 2005r. Jest laureatem festiwali Nadzieje Warszawy i Berlin Jazz & Blues Award – 
w 2006 r. (wraz z zespołem Kattorna). Jest członkiem big-bandu European Colours Orchestra w 2008r.  i laureatem nagrody "Phil Wilson Award" w 2009r. Jako współproducent i sideman wydał z zespołem Kattorna entuzjastycznie przyjęty album "Straying To The Moon" w 2010r.

Sagit Zilberman zrezygnowała ze służby w izraelskiej armii poświęcając się swojej pasji -  muzyce. Występowała 
z najważniejszymi muzykami Izraela i muzykami klezmerskimi – jak klarnecista z Niemiec Helmut Eisel. Występowała też na najważniejszych scenach Jazzowych Izraela jak: "The Red Sea Jazz Festival", czy "Jerusalem Music Festival". W 2007 r. nagrała pierwszą CD "Simply Love" i otrzymała stypendium Berklee College of Music. Jest absolwentką Berklee College of Music. Mieszka w Bostonie.

Konrad Ligas to absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, współzałożyciel Nazzar Group (III nagroda na festiwalu Nowa Tradycja 2008). Jest członkiem zespołu Pauliny Bisztygi - z muzyką bałkańską i liderem Django Tango Project.

Zespół P.G.R. ma za sobą 50 koncertów. Wystąpił  na znaczących festiwalach – zarówno jazzowych (Jazz w Ruinach – Gliwice 2010) jak i klezmerskich (Kazimierz Dolny 2011).

Z materiałów promocyjnych

Zmieniony: Czwartek, 22 Grudzień 2011 15:55
 
Podobne artykuły: