Głogówek Online
 
15 | 12 | 2017
Dni Miast Partnerskich w Riberac - 2011 Drukuj
Ziemia Głogówecka - Relacje
Autor: Aleksander Devosges Cuber   
Niedziela, 28 Sierpień 2011 22:12

Głogówecka grupa przy katedrze Notre Dame w ParyżuOdnowienie deklaracji o przyjaźni i współpracy

W dniach 23-25 czerwca, we francuskim departamencie Dordogne, odbyło się kolejne spotkanie miast partnerskich, w którym udział wzięły delegacje samorządów i mieszkańców Riberac, Głogówka, niemieckiego Rietbergu, i po raz pierwszy - czeskiego Vrbna pod Pradadem. Łącznie do Riberac zawitało 118 gości, z czego Głogówek reprezentowała 31 osobowa grupa, w której znaleźli się m.in.: Burmistrz Głogówka - Pan Andrzej Kałamarz z małżonką, orędowniczka kontaktów z francuskim miastem, wieloletnia  przewodnicząca Śląskiego Koła Gospodyń Wiejskich Pani Urszula Trinczek, Komendant Powiatowy Policji Pan Krzysztof Mróz oraz Komendant Powiatowy PSP Pan Mirosław Jelonek.

Kilkuletnie relacje pomiędzy mieszkańcami zaprzyjaźnionych miast owocują corocznymi odwiedzinami. Po tym, jak w zeszłym roku głogóweckie rodziny gościły delegacje z Niemiec i Francji u siebie, w tym roku nastąpiła rewizyta.

Głogówek od Riberac dzieli w linii prostej ponad 1900 km, wobec czego podobnie jak w 2007 i 2009 roku, zaplanowano w drodze jednodniowy postój z noclegiem. Wybór ponownie padł na Paryż, który głogówecka grupa miała okazję zwiedzać w środę 22.06. Z samego rana była możliwość odwiedzenia Wieży Eiffla i zachłyśnięcia się panoramą Paryża z najwyższego poziomu, tj. z ponad 280 m. W programie zwiedzania była następnie katedra Notre Dame oraz Île de la Cité. Po południu skorzystano z regularnej linii autobusów turystycznych, która oferuje trasę „Paris Grand Tour” – zwiedzanie głównych punktów stolicy Francji z indywidualnymi słuchawkami dla każdego w kilku językach europejskich. Wycieczka okazała się dobrym pomysłem. W 2,5 godziny była możliwość zobaczenia zarówno Opery Garnier, Łuku Triumfalnego, Luwru, Placu Concorde, Placu Vendome, jak i wiele innych turystycznych osobliwości Paryża. Następnego dnia, ponad 500 kilometrowy odcinek drogi z Paryża do Riberac uatrakcyjnił 1,5 godzinny postój w Wersalu. Krótka wizyta była okazją do zobaczenia założenia pałacowo-ogrodowego Ludwiga XIV. Autokar dotarł do Riberac z szwajcarską punktualnością o godzinie 19-tej, gdzie na uczestników wymiany czekały już rodziny francuskie, mające gościć u siebie Głogówczan.

Le Marche w Riberac. Stoisko z rybami i  owocami morzaPolska grupa spotkała się następnego dnia rano na targowisku miejskim, gdzie każdego piątku miejscowi wytwórcy oferują regionalne produkty. Była więc okazja do zaznajomienia się z niezwykłym bogactwem serów, przetworów owocowych, pasztetów z gęsich wątróbek, nalewek i win, owoców morza, oliwek, olejów, octów, a także warzyw i owoców. Warto zauważyć, że wszystkie produkty spożywcze są wytwarzane przez rolników z okolic Riberac, którzy zgodnie z tradycją regionu, zajmują się przede wszystkim przetwórstwem.

Przed południem odbyła się także wizyta burmistrza Głogówka wraz z komendantami powiatowej policji i straży pożarnej, pp. Krzysztofem Mrozem i Mirosławem Jelonkiem na posterunkach ich odpowiedników w Riberac - Gendarmerie i Commandement des Sapeurs-Pompiers, którzy mieli możliwość zapoznania się z zasadami funkcjonowania służb publicznych, przekazywania informacji o zagrożeniach, programach prewencyjnych, wyposażeniu służb, ilości zatrudnienia i sposobu ich finansowania, a także technikach i systemach kształcenia młodych kandydatów. Na koniec podjęto  rozmowy o ewentualnych programach współpracy w zakresie wymiany  doświadczeń i planowanych ćwiczeniach dla grup młodzieżowych.

Philippe Rallion, opiekun i przyjaciel głogóweckiej delegacjiPo południu wszyscy uczestnicy Dni Miast Partnerskich spotkali się na wspólnym pikniku u wybrzeży jeziora La Jamaye, które znajduje się kilkanaście kilometrów od Riberac. Między drzewami,nad brzegiem rzeki, rozstawiono stoły, przy których zasiedli mieszkańcy Rietbergu, Vrbna, Riberac i Głogówka. Po wspólnym obiedzie każdy mógł skorzystać z kąpieli, plaży, gry w siatkówkę, czy też spaceru po okolicznym parku. W drodze powrotnej zwiedzono kościoły romańskie w Saint-Andre-de-Double oraz Siorac de Riberac.

O godzinie 18-tej nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy fotograficznej pt. „Życie codzienne mieszkańców miast partnerskich”, na której zaprezentowano  prace wielu autorów ukazujące młodzież i dzieci w szkołach, ludzi w pracy, zawody sportowe i inne uroczystości. Głogówek prezentowały prace nadesłane na Konkurs fotograficzny im. Gustava Dietricha.

Wieczorem natomiast odbyła się tradycyjna wspólna kolacja wszystkich uczestników międzynarodowego spotkania, którego część oficjalną poprowadzili współorganizatorzy 28 lat partnerstwa miast Riberac i Rietberg - Jean Helmer i Bernard Altehulsorst. Wieczór zakończyły koncerty i tańce.

Przed południem ostatniego dnia pobytu wszyscy burmistrzowie wraz z uczestnikami Dni Partnerskich spotkali się przed ratuszem w Riberac. O celach europejskiego partnerstwa mówili burmistrzowie: Rémy Terienne (Riberac), Andre Kuper (Rietberg) i Andrzej Kałamarz. Podczas oficjalnej ceremonii publicznie głos zabrali także – senator Bernard Cazeau, dr Michael Brinkmeier, deputowany do Landtagu Nadrenii Północnej-Westfalii, a także reprezentująca samorząd czeskiego Vrbna pod Pradedem,  Pani Alena Kiedroňová. Były podziękowania, prezenty (m.in. kwiaty ręcznie wykonane przez Panie z Koła Wiejskiego w Kazimierzu, które w imieniu wszystkich Gospodyń Śląskich podarowała Pani Urszula Trinczek). Głównym punktem spotkania było odnowienie przez burmistrzów Riberac i Głogówka podpisanej w zeszłym roku w Polsce „Deklaracji o przyjaźni i współpracy między miastami Ribérac i Głogówek”, która mówi o partnerstwie i wymianie gospodarczej, sportowej, edukacyjnej i kulturalnej, a także woli wspierania inicjatyw i wspólnych działań mieszkańców obu miast.

Burmistrzowie Andre Kuper i Remy TerrienneBurmistrzowie Remy Terrienne i Andrzej Kałamarz podpisują deklarację o przyjaźni i współpracy

Wizytę w Riberac zakończył tradycyjny aperitif. Około 13-tej głogówecka grupa udała się w drogę powrotną. Był jeszcze nocleg w Nimes, kąpiel w morzu w La Grand Motte, by w poniedziałek popołudniu zawitać do Głogówka.

Zmieniony: Niedziela, 24 Czerwiec 2012 12:09