Głogówek Online
 
15 | 12 | 2017
Konwent Sorontar - Głogówek 2011 Drukuj
Ziemia Głogówecka - Relacje
Autor: Łukasz Szała   
Sobota, 13 Sierpień 2011 18:40

Czy wiesz jakie wrodzone zdolności mają Krasnoludy? Albo ile punktów „Many” ma Mag na poziomie 1? Te i podobne pytania dotyczące wymyślonego świata fantasy Sorontar znalazły się na egzaminie ustnym, który musieli przejść wszyscy uczestnicy gry LARP Sorontar. Gra RPG rozpoczęła się dzisiaj w lesie w okolicach Kazimierza. Dzień wcześniej jej uczestnicy tradycyjnie zebrali się na głogóweckim zamku na konwencie zorganizowanym także dla mieszkańców Głogówka.

Konwent Sorontar - Głogówek 2011, zdj. Ł. Szała Konwent Sorontar - Głogówek 2011, zdj. Ł. Szała Konwent Sorontar - Głogówek 2011, zdj. Ł. Szała Konwent Sorontar - Głogówek 2011, zdj. Ł. Szała Konwent Sorontar - Głogówek 2011, zdj. Ł. Szała

Jak zwykle na konwent przybyło wielu rodziców z małymi dziećmi, ponieważ to właśnie dla nich przygotowano najwięcej atrakcji. Oprócz możliwości zrobienia sobie pamiątkowych zdjęć z różnej maści potworami, wiedźmami, orkami ale także pięknymi księżniczkami i czarodziejkami, była okazja aby spróbować jazdy konnej (dzięki zwierzętom ze stadniny państwa Febeck) lub własnoręcznego ulepienia naczynia z gliny (warsztat pana Pawła Wierzbickiego – http://www.cerbud.opole.pl). Można również było spróbować swoich sił w zawodzie kowala (warsztat pana Janusza Sawicza – http://rokoko.freehost.pl).

Konwent Sorontar - Głogówek 2011, zdj. Ł. Szała Konwent Sorontar - Głogówek 2011, zdj. Ł. Szała Konwent Sorontar - Głogówek 2011, zdj. Ł. Szała

Dla uczestników konwentu zostały zorganizowane przeróżne gry i zabawy, takie jak: konkurs strzelania z łuku, turniej na bezpieczną broń, turniej walki na belce, szukanie skarbu na terenie Głogówka, LARP Wormsy (przeniesienie w rzeczywistość popularnej gry komputerowej) oraz Paintball (strzelanie kulkami z farbą w maskach i specjalnych kombinezonach). Wszystkie cieszyły się ogromnym zainteresowaniem przybyłych na zamek Głogówczan oraz gości z innych miast.

Na straganach rozstawionych na zamkowym dziedzińcu artyści i rzemieślnicy oferowali wyroby rękodzielnicze (np. wyroby ze skóry, naczynia gliniane, świece z wosku pszczelego, kute figurki itp.). Na jednym ze straganów Wojtek Łobos prezentował swoje węże dusiciele, które można było zobaczyć z bliska, dotknąć a nawet założyć sobie na szyję. Wieczorem dla głogóweckiej publiczności wystąpił zespół bębniarski Ethno Drums - http://www.ethnica-art.pl/ oraz Teatr Tańca i Ruchu z Ogniem Mantikora - http://mantikora.opole.pl/. W planach organizatorów było również wypuszczenie w powietrze chińskich lampionów lecz ze względu na silny wiatr i kwestie bezpieczeństwa trzeba było zrezygnować z tego punku zabawy.

Konwent Sorontar - Głogówek 2011, zdj. Ł. Szała Konwent Sorontar - Głogówek 2011, zdj. Ł. Szała Konwent Sorontar - Głogówek 2011, zdj. Ł. Szała Konwent Sorontar - Głogówek 2011, zdj. Ł. Szała

Choć impreza odbyła dzięki wsparciu sponsorów i pomocy niektórych lokalnych instytucji (m.in. Starostwo Powiatowe, Maximus Oświetlenie, Grzegorz Czerniecki, Adam Chodaczek - Farmerownia, Drukarnia Sady, OHZ Głogówek, Pizzeria Angelo, Matex, Agencja Reklamowa Raven, Zespół Szkół w Głogówku, MGOK w Głogówku, Zakład Wędliniarski Cibis, Marek Śmiech - Namioty, Sławek Popiela) to została ona zorganizowana w ramach obywatelskiej inicjatywy głogóweckiego stowarzyszenia Bractwo Sorontar. Jest to już drugie wydarzenie zorganizowane przez młodych ludzi z Głogówka w tym roku (zobacz także: Relacja Sorontariada 2011, Filmy Sorontariada 2011).

Tegoroczny konwent Sorontar okazał się sukcesem, o czym świadczył tłum uczestników a także ich komentarze i uśmiechy, szczególnie widoczne na twarzach dzieci. Już teraz czekamy na kolejny konwent w wakacje 2012 roku. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że w przyszłości współpraca Bractwa Sorontar z Urzędem Miasta będzie układała się lepiej i impreza, o której głośno nie tylko w Głogówku (relacje w lokalnych i ogólnopolskich mediach) nie będzie musiała się przenieść do innego miasta.

Więcej zdjęć na naszym profilu w serwisie Facebook.

Zmieniony: Niedziela, 14 Sierpień 2011 10:29