Głogówek Online
 
12 | 12 | 2017
150- lecie OSP w Głogówku Drukuj
Ziemia Głogówecka - Relacje
Autor: Małgorzata Wójcicka-Rosińska   
Czwartek, 20 Maj 2010 18:12
150 lat OSP w GłogówkuW 1860 r. Głogówek nawiedzały liczne pożary. Zmusiło to rajców do podjęcia decyzji o utworzeniu własnej straży pożarnej, na wzór powstałej w 1854 r.  w Głubczycach o nazwie Związek Ochrony Pożarnej. Do nowopowstałej jednostki napływały dobrowolne świadczenia finansowe. Hrabia Edward Oppersdorff na ten cel przekazał pokaźne środki. On tez ufundował pierwszy sztandar z wyhaftowanym hasłem: „Bogu na chwałę, a bliźniemu ku obronie”. Już 3 lata po zorganizowaniu jednostki w Głogówku strażacy posiadali remizę, podstawowy sprzęt gaśniczy i własny sztandar. Uroczyste poświęcenie remizy i sztandaru nastąpiło w 1863 r.

W tym roku mija 150 lat od założenia głogóweckiej jednostki OSP. Jubileusz ten obchodzono wyjątkowo uroczyście, nie tylko ze względu na okrągłą liczbę lat istnienia jednostki, ale i dlatego, że była to wspaniała okazja, aby podkreślić trudną i bezcenną pracę strażaków. To oni bowiem są zawsze tam, gdzie występują jakieś problemy. Można by rzec: na kłopoty - strażacy…

Strażacka majówka rozpoczęła się już 1 maja na głogóweckim stadionie sportowym. Odbył się tam turniej piłkarski jednostek OSP Gminy Głogówek. Oficjalne uroczystości odbyły się następnego dnia- 2 maja.

150 lat OSP w GłogówkuUroczyste obchody 150-lecia OSP w Głogówku  rozpoczęto 2 maja Mszą św. w intencji strażaków kościele parafialnym. We mszy uczestniczyły delegacje i poczty sztandarowe z całej gminy. Następnie wszyscy zebrani, prowadzeni przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą pod dyrekcją Rafała Miczki,  przemaszerowali do remizy OSP. Tam odbył się uroczysty apel. Poprowadził go Podinspektor ds. OC i OSP UM w Głogówku i jednocześnie strażak OSP w Głogówku Mariusz Konarski. Swoją obecnością zaszczycili głogóweckich strażaków:   V-ce Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Kasiura, Członek Zarządu Wojewódzkiego w Opolu  dh Henryk Spyra, Prezes Zarządu Powiatowego w Prudniku  dh Edward Cybułka, Wicestarosta Powiatu Prudnickiego Józef Skiba, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Prudniku Mirosław Jelonek, Burmistrz Głogówka Andrzej Kałamarz, Proboszcz Ryszard Kinder, Wikary Mariusz Sobek, Gwardian o. Krzysztof Hura, Dyrektor ZMK w Głogówku Ewelina Barton, Dyrektor MGOK w Głogówku Rafał Miczka, Radni Rady Miejskiej w Głogówku: Jerzy Kunert, Władysław Kuzak, Bernard Burek, Mariusz Wdowikowski i strażacy z partnerskiego miasta Vrbna pod Pradziadem. W trakcie przemówień goście zaproszeni składali głogóweckim strażakom życzenia i podkreślali ich wyjątkową rolę w społeczeństwie. Padło wiele wzruszających i głębokich słów skierowanych do świętujących strażaków. Podczas uroczystego apelu wręczono odznaczenia:

150 lat OSP w GłogówkuZłoty medal za zasługi dla pożarnictwa otrzymali: Dorota Makówka – OSP w Głogówku, dh Hubert Korgel – OSP w Starych Kotkowicach. Srebrny medal za zasługi dla pożarnictwa wręczono dh Andrzejowi Pałce – Prezesowi OSP w Głogówku. Odznakę „Strażak Wzorowy” otrzymali druhowie: Michał Burczyk, Mateusz Golczyk, Daniel Hoszowski, Olaf Hupas, Edmund Janik, Dawid Jednoróg, Michał Jednoróg, Paweł Makówka, Kamil Ostrowski i Wojciech Zacharko. Odznakę „Za wysługę lat” wręczono druhom: Michałowi Szczygłowi, Erykowi Globisz, Krzysztofowi Pałce (wszyscy są 15 lat w OSP) i Arturowi Przyklęk – 10 lat w OSP. Dyplom uznania otrzymali druhowie: Leon Sroka i Hubert Wróbel. Podziękowania za wieloletnią współpracę oraz za czynny udział w życiu jednostki OSP Głogówek skierowano do Doroty Makówki.

Podziękowania za wieloletnią współpracę oraz wspomaganie Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP W Głogówku w realizacji celów Związku skierowane były do: V-ce Burmistrz Głogówka Barbary Wróbel, Skarbnika Gminy Głogówek Ilony Hudaszek, Kierownika Referatu Spraw Obywatelskich, Zarządzania Kryzysowego i Urzędu Stanu Cywilnego Brygidy Łątki oraz do jej Zastępcy Heleny Kaiser. Umieszczono także na honorowym miejscu przed remizą nową, tego dnia poświęconą figurę św. Floriana. Po apelu goście mogli zwiedzić remizę strażacką, po czym udali się MGOK, gdzie zaplanowane były dalsze atrakcje.

150 lat OSP w GłogówkuO godz. 16.00, przed Domem Kultury odbył się pokaz sprzętu pożarniczego oraz niezwykle widowiskowe  ćwiczenia strażaków. Sporo emocji wzbudzała zwłaszcza akcja ratunkowa przy użyciu starego samochodu, który został pocięty przez strażaków Głogówka i z Prudnika, a następnie podpalony i w bardzo widowiskowy sposób ugaszony przez strażaków z Czech. Była to zatem bardzo widowiskowa międzynarodowa pokazowa akcja ratowniczo-gaśnicza w Głogówku.  

W parku rekreacyjnym koło ośrodka kultury, pod nowo postawioną, drewnianą altaną, miały miejsce występy dzieci i młodzieży. Zaprezentowały się prawie wszystkie kółka artystyczne działające w MGOK: grupy Salio i Biedroneczki prowadzone przez instruktorkę Annę Miczkę, kółko baletowe Joanny Zmaralik, grupa tańca nowoczesnego prowadzona przez Aleksandrę Hinderę, skład kameralny Młodzieżowej Orkiestry Dętej. Po raz pierwszy w Głogówku zaprezentowała taniec z woalem instruktorka tańca brzucha Joanna Zmaralik. Jej orientalny taniec był nie lada atrakcją i został nagrodzony gromkimi brawami. Imprezę zakończyła zabawa na świeżym powietrzu, która trwała do późnych godzin nocnych. Do tańca grał zespól Metro.

Zarówno uroczyste obchody 150-lecia głogóweckiej jednostki OSP jak i imprezy towarzyszące cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Strażacką majówkę możemy zatem uznać za udaną. Kolejne strażackie święto – już w październiku. 100-ecie istnienia jednostki świętować będą strażacy z OSP Wierzch. 
150 lat OSP w Głogówku 150 lat OSP w Głogówku
Zmieniony: Czwartek, 20 Maj 2010 18:43