Głogówek Online
 
24 | 10 | 2017
28 Oberglogauer Heimattreffen Drukuj
Ziemia Głogówecka - Relacje
Autor: Lischka Peter   
Czwartek, 11 Czerwiec 2009 14:18
Oberglogauer Heimattreffen 2009, zdj. Siga ZurekW dniach 30-31 maja 2009 obyło się w Fuldzie spotkanie byłych i obecnych mieszkańców Głogówka czyli Oberglogauer Heimattreffen. Spotkania te odbywają się co 2 lata, zawsze w Zielone Świątki.

Bardzo ciekawa jest historia tych spotkań. Działania wojenne, ucieczki i przesiedlenia spowodowały, że wielu mieszkańców naszego miasteczka znalazło się w ówczesnych strefach zachodnich Niemiec. Bardzo szybko jednak próbowano nawiązać kontakty. Mieszkający  wówczas na zamku Bierstein Graf Wilhelm Hans von Oppersdorff oraz  żyjący w Horbach/Hesja ksiądz Schall,  zorganizowali juz 15.6.1947 1. Oberglogauer Treffen w miejscowości Niederstetten, koło Bad Mergentheim. W Zielone Świątki, w roku 1954 spotkano się już po raz 7-my. Mniejsze spotkania miały miejsce również w Braunschweig, Lauterberg oraz Bad Herzberg .

Odnaleziony w roku 1949 w Hamburgu przez Grafa Oppersdorffa na tzw. „cmentarzysku dzwonów” Dzwon Ósmej Godziny przewieziony został do Fuldy i zawieszony w wieży katedry. Fakt ten przyczynił się do tego, że Graf Opppersdorff zwrócił się do władz miasta Fuldy o przejęcie patronatu nad byłymi mieszkańcami Głogówka.

Spotkanie w roku 1955, zdjęcie z prywatnej kolekcji p. G. Haupstocka Spotkanie w roku 1981, zdjęcie z prywatnej kolekcji p. G. Haupstocka

W dniu 29 maja 1955 odbyło się uroczyste przypieczętowanie patronatu miasta Fulda a dokonał tego Oberbürgermeister Dr. Cuno Raabe w obecności wielu osobistości.

Obecni byli..Prälat Schulheiß, Landrat a. D. Dr Urbanek, Dr Thoma, Weibischof Dr. Bolte, Gräfin von Oppersdorff, Oberbürgermeister Dr Raabe, Magistratrat Dr Kohl

Postanowiono wówczas spotykać się co 2 lata, zawsze w Zielone Świątki. Po upadku muru berlińskiego, Oberglogauer Heimattreffen w roku 1991 odbyło się po raz pierwszy w zjednoczonych Niemczech. Mieszkańcy byłej NRD mogli wiec bez przeszkód wziąć udział w tych spotkaniach. Po raz pierwszy przybyła też delegacja z Głogówka z burmistrzem Borsutzkim. Odtąd już na każde spotkanie przybywała delegacja z Głogówka.

Oberglogauer Heimattreffen 2009, zdj. Georg StrokaTegoroczne Oberglogauer Heimattreffen rozpoczęło się w sobotę, 30 maja. Około godziny 15.00 pojawili się pierwsi uczestnicy spotkania. Obecna była delegacja miasta, której przewodniczył burmistrz Andrzej Kałamarz z małżonką, a towarzyszyli mu członek Rady Miejskiej Ernst Nowak, przewodniczący Mniejszości Niemieckiej Leo Konczala oraz proboszcz Ryszard Kinder. Po serdecznych powitaniach była okazja wypicia kawy oraz wymianę adresów. Godzinę później można było obejrzeć wystawę „Głogówek na starych i nowych zdjęciach”. Była również bogata kolekcja zdjęć z poprzednich spotkań.

Po kolacji, w wielkiej Sali rozpoczął się wieczór integracyjny. Zgodnie z wieloletnią tradycją do zebranych jako pierwszy glos zabrał przedstawiciel miasta Fuldy. Pan Reinhold Schäfer uroczyście otworzył spotkanie i w imieniu władz miasta powitał wszystkich uczestników i życzył udanego spotkania. Pan Schäfer jak i następni mówcy podkreślili, że to spotkanie odgrywa wielką rolę w pojednaniu narodów we wspólnej Europie (bei der Verständigung der Völker im vereinten Europa). Następnie przemówił rzecznik Głogówczan, pan Günter Haupstock. W swym przemówieniu powitał wszystkich uczestników i podziękował przedstawicielom miasta za wieloletni patronat nad imprezą.

Natomiast burmistrz Andrzej Kałamarz w języku polskim podziękował za zaproszenie na to spotkanie i powitał w imieniu władz miasta Głogówka. Drobne upominki w postaci książek o Głogówku otrzymali pan Günter Hauptstock, prof. dr Ralph Wrobel oraz przedstawiciele magistratu w Fuldzie, pan Reinchold Schäfer oraz odpowiedzialny za patronat Ulrich Manfred.  Przemówienie burmistrza przetłumaczył na niemiecki przedstawiciel Mniejszości Niemieckiej, pan Leo Konczala. Burmistrz Głogówka zaprosił gości na spotkanie Głogówczan w następnym roku w Głogówku. Później już do samego rana bawiono się przy muzyce grupy „Königreich-Echo”.

W tym roku można było zauważyć ze pojawiło się wiele młodszych uczestników, a wiec mieszkańców którzy opuścili Głogówek na przełomie lat 80/90. Pan Günter Hauptstock był z udziału „młodzieży” bardzo zadowolony i wyraził nadzieje, że w następnych latach ta tendencja się utrzyma.

W niedziele rano w Katedrze spotkano się na Mszy świętej, która koncelebrował również nasz proboszcz Ryszard Kinder. Po zakończeniu Mszy spotkano się na placu przed katedra. Do uczestników spotkania dołączyła spora grupa Głogówczan, którzy z rożnych powodów nie mogli być wcześniej i przyjechali dopiero teraz.  Następnym punktem programu było położenie wieńca pod ufundowana przez Grafa Oppersdorffa w roku 1967 pamiątkową tablicą. Wśród uczestników Oberglogauer Heimettreffen był również poseł do Bundestagu, dr Brand Michael. Pan G. Hauptstock poinformował posła o naszym miasteczku. Zanim wszyscy porozchodzili się do okolicznych restauracji na zasłużony obiad, w małych grupkach dzielono się wrażeniami i wymieniano informację.

Ostatnim punktem programu była prelekcja „Założenie miasta Głogówka” - prowadzona przez prof. dr Ralpha Wrobla oraz „400 lat ratusza w Głogówku”, którą poprowadził Günter Hauptstock. Na tym zakończono spotkanie i wyrażono nadzieję spotkania się za rok w Głogówku.

Więcej zdjęć z tego spotkania można zobaczyć na: www.fotoalbum.eu/fulda2009

 Dr Michael Brand, zdj. P. Lischka Oberglogauer Heimattreffen 2009, zdj. P. Lischka Tablica pamiątkowa ufundowana przez grafa Oppersdorffa, zdj. P. Lischka Oberglogauer Heimattreffen 2009, zdj. Dorota Diering 

Zmieniony: Czwartek, 11 Czerwiec 2009 14:39