Głogówek Online
 
19 | 11 | 2017
Głogówek na dawnej pocztówce Drukuj
Ziemia Głogówecka - Relacje
Autor: Marek Szała   
Piątek, 12 Wrzesień 2008 09:15

 

Głogówek na dawnej pocztówce
Kolejny wernisaż i znowu sala Beethovena na Głogóweckim zamku wypełniona po brzegi. Tym razem tematem wernisażu był niedawno wydany album „Głogówek na dawnej pocztówce” autorstwa Jarosława Kłuskiewicza i Barbary Grzegorczyk. Słowo wstępne wygłosił profesor Stanisław Nicieja z Uniwersytetu Opolskiego, który mówił o ponadczasowości tego albumu. Czasy się zmieniają, ludzie się zmieniają, nawet granice państw się zmieniają a „Głogówek na dawnej pocztówce” zawsze zostanie ten sam i będzie zawierał w sobie dużą dawkę historii. Profesor zwrócił uwagę na to, że nie ma rozróżnienia między polskim Głogówkiem czy niemieckim Oberglogau. Ważne jest, żeby dbać o nasze miasto oraz nasze zabytki po to, aby następne pokolenia mogły również podziwiać ich piękno.

 

Pani Barbara Grzegorczyk wyraziła wielką wdzięczność za to, że jej były uczeń zwrócił się właśnie do niej z prośbą o napisanie rysu historycznego naszego miasteczka. Według niej (i zapewne wszystkich innych nauczycieli) taki gest to najpiękniejsze podziękowanie za trud włożony w edukację młodych ludzi. Na koniec Pani Grzegorczyk podzieliła się z nami swoim „problemem”.

„Rozumiem dlaczego górnicy, którzy całe życie pracują pod ziemią, hodują gołębie. Mogą się wpatrywać jak one latają i kołują w powietrzu. Rozumiem dlaczego marynarze, którzy pływają po wielkich oceanach, zakładają ogródki przy domach i kochają je pielęgnować. Nie mogę jednak zrozumieć dlaczego lekarz ginekolog kocha stare pocztówki.”

Autor i zarazem właściciel kolekcji pocztówek, pan Jarosław Kłuskiewicz, szczególnie serdecznie podziękował wydawcy albumu panu Bogusławowi Szybkowskiemu. To właśnie dzięki niemu miał możliwość poznać wiele osób, od których nabył pocztówki. Od samych narodzin pomysłu wydania albumu pan Jarosław wiedział, że wydawcą tego albumu może być tylko i wyłącznie pan Bogusław Szybkowski. Autor zapewniał zgromadzonych, że mimo iż nie bywa na co dzień w Głogówku, to sercem zawsze będzie „chłopakiem z Głogówka”.

Podczas wernisażu można było nabyć album „Głogówek na dawnej pocztówce”, a po zakończeniu, chętni mogli zdobyć dedykacje autorów, wydawcy oraz profesora Niciei.
 
Pan Jarosław Kłuskiewicz
 Pani Barbara Grzegorczyk Stanisław Nicieja, Barbara Grzegorczyk, Jarosław Kłuskiewicz, Bogusławow Szybkowski
Zmieniony: Sobota, 29 Listopad 2008 18:04