Głogówek Online
 
12 | 12 | 2017
Boże ciało w Głogówku Drukuj
Ziemia Głogówecka - Relacje
Autor: Stanisław Jaszczyszyn   
Niedziela, 01 Czerwiec 2008 13:11

 

Boże Ciało w Głogówku, zdj. St. Jaszczyszyn
Czwartek 22 maja 2008 roku to czas Święta Bożego Ciała, mocno osadzonego w tradycji naszej głogóweckiej społeczności. Niezwykle ważnym elementem tego święta jest procesja wiernych ulicami historycznego starego miasta. W procesji biorą udział duszpasterze pełniący posługę Bożą w naszym mieście. Uroczysta msza święta z komunią dla wiernych odprawiana jest na Rynku, przy ołtarzu ustawionym w podcieniu Banku Spółdzielczego, obok kościoła Św. Bartłomieja i budynku parafii głogóweckiej.

 

Charakterystycznym ozdobnikiem liturgii jest piękna zabytkowa monstrancja parafialna z Najświętszym Sakramentem. W uroczystej oprawie orszaku, pod baldachimem towarzyszy ona wiernym w procesji do kolejnych ołtarzy.

W bieżącym roku mszę świętą na rynku celebruje ks. infułat Lucian Lamza z Fuldy. Na zakończenie mszy księża udzielają komunii wiernym. Następnie ks. infułat przenosi monstrancję do ołtarza ustawionego w kwaterze Bożego Grobu z Rynku. To zabytkowa część miasteczka - zamek Oppersdorffów, z którym graniczy klasztor i kościół oo. Franciszkanów. Modlitwę tutaj prowadzi kustosz sanktuarium i klasztoru oo. Franciszkanów gwardian o. Waldemar Czerwonka. To tu z grupą duszpasterzy realizuje swoją posługę wobec wiernych pracując na rzecz wiary i środowiska głogóweckiego. Dzięki ich staraniom kościół i Kaplica Loretańska odzyskały po renowacji swój właściwy blask. Budzi to szacunek i uznanie wiernych.

 

Boże Ciało w Głogówku, zdj. St. Jaszczyszyn
Następnie procesja wiernych udaje się ulicą Zamkową obok zamku Oppersdorffów, tablic upamiętniających pobyty w Głogówku Jana Kazimierza oraz Beethovena, a także górującej nad kamienicami wieży więziennej. Procesja przechodzi przez ostatnią zachowaną zabytkową bramę miejską. Ulicą Kościuszki dotrze do kolejnego ołtarza. Zlokalizowany on jest obok dawnego budynku sióstr Boromeuszek, promieniujących miłosierdziem okazywanym biednym i potrzebującym w okresie sprawowanej wiele lat posługi dla lokalnej społeczności. Obecnie to budynek Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Króla Jana Kazimierza. Patronuje mu z elewacji biały anioł przytulający i chroniący dziecko - wymowny symbol łaski i opieki. Modlitwie w tym miejscu przewodniczy Kanclerz Kurii Opolskiej ks. Joachim Kobienia, doktor teologii. Monstrancja z Najświętszym Sakramentem wędruje w jego rękach do kolejnego ołtarza.

 

Procesja wiernych parafian podąża dalej ulicą Kościuszki, by na rondzie skręcić w ulicę Mickiewicza do ołtarza ustawionego przy budynkach obok "Złotego Rogu". Tu modlitwę prowadzi o. Piotr Bielenin OFMConv z sanktuarium oo. Franciszkanów, w którego rękach sakrament po mszy odbywa ostatnią podróż do ołtarza na Rynku.

Niebo ustrzegło nas od wiszącego w chmurach deszczu. W tradycyjnej procesji wzięły udział nasze pociechy, które z koszyczków sypały kolorowy dywan kwiatków na trasę procesji i niesionej monstrancji z Najświętszym Sakramentem. Ministranci z kościoła parafialnego w biało czerwonych szatach oraz ministranci z kościoła oo. Franciszkanów ubrani w białe alby służyli podczas mszy świętej. Było też liczne grono wiernych i poczty sztandarowe oraz młodzi wierni, którzy w tym roku przyjęli I Komunię Świętą. Były siostry zakonne uczące religii w szkołach. Orkiestra dęta oraz organy dopełniały obrazu ceremonii.

 

Boże Ciało w Głogówku, zdj. St. Jaszczyszyn
Udział w mszy wzięła również liczna grupa byłych mieszkańców Głogówka, których kręte drogi życia rozsypały po terenach dzisiejszej zjednoczonej Europy. Przyjechali oni na organizowane Spotkanie Głogówczan, by zaspokoić swoje tęsknoty za swoją małą ojczyzną nazywane na Śląsku "heimweh". Tu zostawili część swego życia i znajomych, sam pamiętam wielu i ich znam, bo tworzą również moją historię.

 

Dekoracje w oknach i wystawione flagi na trasie procesji, to dowód tradycji chrześcijańskich u mieszkańców witających Najświętszy Sakrament w jego podróży ulicami naszego historycznego miasteczka. Po procesji zielone brzozowe gałązki z dekoracji ołtarza trafiają w ręce wiernych. Tę małą cząstkę natury zabierają do domu, by przynosiła szczęście i dobro miejscu, do którego trafia. Ta piękna wieloletnia tradycja stanowi chlubę i powód do radości. Wiara i tradycja są ostoją wartości naszej społeczności. Jeżeli ta moja relacja przyczyni się do wzbogacenia obrazu świata mojej małej ojczyny będzie to moją wielką radością.

Zmieniony: Sobota, 29 Listopad 2008 18:04
 
Podobne artykuły: