Głogówek Online
 
16 | 12 | 2017
Relacja z pokazu filmu Witamy w Głogówku Drukuj
Ziemia Głogówecka - Relacje
Autor: Stanisław Jaszczyszyn   
Piątek, 01 Luty 2008 12:32
W mroźny wieczór 4 stycznia trafiam do auli Zespołu Szkół mieszczącej się w historycznym budynku w dzielnicy Winiary w Głogówku. O godz. 18 odbyć się ma premiera filmu „Witamy w Głogówku”. Panuje uroczysty nastrój, sala wypełnia się ciekawymi filmu mieszkańcami Głogówka. Jest komplet, co mile mnie zaskoczyło. Wyczuwa się atmosferę emocji - to przecież debiut dla wszystkich.
 
Film realizowany i sponsorowany przez Polsko – Amerykańską Fundację Wolności w ramach programu ENGLISH TEACHING. „Program ma na celu wsparcie działań na rzecz poprawy poziomu nauczania języka angielskiego oraz jego promocji wśród dzieci i młodzieży z małych miast i wsi. Priorytetem jest wyrównywanie, w powyższym zakresie, szans edukacyjnych dzieci i młodzieży spoza dużych aglomeracji miejskich.” – cytat ze strony: http://www.pafw.pl/strona.php?p=english_teaching_70. Bezpośrednim koordynatorem określającym warunki przyjmowania projektów jest Nidzicka Fundacja Rozwoju „NIDA” http://www.nida.ecms.pl/nowosci/?lang_id=1.

 

Pokaz filmu, zdj. St. Jaszczyszyn
Projekt zgłoszony przez naszych uczniów nosi tytuł „Głogówek i Biała okiem młodego pokolenia”. Koordynatorem z ramienia Zespołu Szkół w Głogówku był dyrektor Artur Stochmiałek. Kanwą do powstania filmu były prace dotyczące głogóweckich zabytków, jakie w języku angielskim przygotowała i zaprezentowała grupa uczniów z maturalnej klasy III LO:

 

 • Klaudia Musioł – Dzwon 8-mej Godziny,
 • Natalia Wodzisławska – Historia kapliczki w „Olszynce”,
 • Anna Stosiek – Kapliczka w „Helbergu”,
 • Sandra Tanaś – Kościół pw Św. Mikołaja,
 • Marek Dychdalewicz – opisał Kaplicę Św. Antoniego w kolegiacie pw. Św. Bartłomieja,
 • Krzysztof Mielniczuk – Kaplice Opersdorffów w kolegiacie pw. Św. Bartłomieja,
 • Anna Gawlik – opracowała temat Kaplicy Loretańskiej kościele oo. Franciszkanów,
 • Katarzyna Knicz – historia Kolumny Maryjnej ustawionej obecnie na naszym Rynku,
 • Agnieszka Szczęsna – zaprezentowała temat poświecony naszemu Ratuszowi,
 • Wadim Stochmiałek – zaprezentował temat Głogóweckiego Zamku.

 

Pokaz filmu, zdj. St. Jaszczyszyn
Prace te, zatytułowane „O zabytkach Głogówka”, zostały wykonane w ramach programu nauczania języka angielskiego i były koordynowane przez panią mgr Elżbietę Kisielewicz. Wersja filmowa jest próbą ich prezentacji w świecie Internetu. Projekt swoją wiedzą historyczną wsparła znana w naszym środowisku pani mgr Barbara Grzegorczyk. Oprawę muzyczną filmu przygotowali:

 

 • Stanisław Młynarski – gitara,
 • Marcin Imiołek – klawisze,
 • Małgorzata Wawrzyczek – organy.

Ekipa techniczna uczniów zajmująca się obrazem to:

 • Rafał Dudek, Michał Jagiełło, Łukasz Wilk
 • Pan Andrzej Herla wspierał pomocną oraz poradą techniczną.

Do narracji w języku angielskim, (co było wymogiem programu) głosu i swoich postaci użyczyli uczniowie Beata Domaradzka i Michał Milewski.

To pierwsza w historii naszego małego miasteczka próba środowiska szkolnego stworzenia kompleksowej prezentacji filmowej Głogówka. Jednoczenie trzeba wziąć pod uwagę fakt, iż temat jest trudny do realizacji z uwagi na skomplikowaną technikę tworzenia obrazu wideo jak i medium, jakim jest Internet, w którym umyka wiele istotnych szczegółów prezentacji. Dodatkowo film jest skierowany do odbiorcy zewnętrznego, podróżującego po szerokim świecie Internetu, który ma zaczerpnąć informacji o naszej Małej Ojczyźnie, więc film musi się wyróżniać w gąszczu podobnych obrazów. Stworzenie skutecznej i zachęcającej reklamy to trudna sztuka, której uczą się ludzie na specjalistycznych wieloletnich studiach, wymagająca zaangażowania całego arsenału środków technicznych.

Obserwowałem realizację w Głogówku filmu "Jasminium" i teledysku z zespołu Jan Manson Band. Ujęcia były wielokrotnie powtarzane, odpowiednie ustawienie oświetlenia wymagało wielogodzinnej pracy z udziałem całej ekipy. Wyposażeni w takie informacje możemy podyskutować na temat filmu, który w spartańskich warunkach zrealizowali nasi odważni pionierzy, którzy podpisali się pod tym filmem.

Oglądając film doszedłem do wniosku, że część poświęcona reklamie bazy noclegowej 2 podmiotów gospodarczych mogłaby trafić na stronę urzędową naszego  miasteczka. Kto wie, może w przyszłości więcej firm zechce zaprezentować się na stronie Urzędu Miasta – co może przynieść korzyści dla obu stron. Być może warto byłoby pokazać inne szkoły: mamy szkołę języków obcych i przedszkola gdzie już małe dzieci mają szansę rozpocząć naukę języka niemieckiego i angielskiego. Siłą naszego miasteczka jest mieszanka wielu ciekawych drobiazgów, które warto zauważyć i zaprezentować w zjednoczonej Europie.

Film na pewno wzbudzi zainteresowanie wielu odbiorców. Najważniejszym jest, że powstał w szkole z udziałem młodego pokolenia. Być może będzie to przyczynek do próby zrealizowania podobnych filmów w przyszłości.

Zmieniony: Sobota, 29 Listopad 2008 18:07