Głogówek Online
 
24 | 10 | 2017
Niepodległość i Patriotyzm Drukuj
Ziemia Głogówecka - Relacje
Autor: Elżbieta Dziewońska   
Sobota, 10 Listopad 2007 02:13

 

Święto Niepodległości w Gimnazjum, zdj. Marek Kania
Obchody tegorocznego Narodowego Święta Niepodległości w Gimnazjum nr 1 im. Króla Jana Kazimierza w Głogówku, rozpoczęły się już w piątek, 9 listopada. Uczniom zgromadzonym w szkolnej auli o patriotyzmie, o ważnych zdarzeniach w historii kraju, przypomniał Dyrektor Andrzej Szała, rozpoczynając uroczyste spotkanie. Zwrócił uwagę na właściwe rozumienie słowa patriotyzm, „każde pokolenie musi określić dla siebie, co to słowo znaczy”. Dzisiaj to nie przelewanie krwi za Ojczyznę, ale nauka, praca, dla wspólnego dobra ojcowizny (pater – ojciec).

 

Na część artystyczną złożyły się krótkie scenki, prezentowane przez uczniów klas pierwszych, które nawiązywały do utraty przez Polskę niepodległości, (symboliczne rozdarcie mapy przez trzy mocarstwa), walki w powstaniach listopadowym i styczniowym, czasu I wojny światowej i wymarzonej niepodległości. Szkolny zespół muzyczny przypomniał piosenki z lat, kiedy Polska stawała się wolnym krajem.

O stronę muzyczną imprezy zadbała Alicja Główka, nauczyciel muzyki, scenografię przygotowała Anna Wyszyńska, nauczyciel sztuki, a całość wyreżyserowała Aleksandra Zienkiewicz, nauczyciel historii.

 

Święto Niepodległości w Gimnazjum, zdj. Marek Kania
W okresie międzywojennym przy okazji różnych uroczystości, świąt państwowych, częstowano dzieci, dorosłych także, słodyczami. Ten obyczaj stał się przyjemną, a właściwie smaczną, tradycją obchodów tego święta w Gimnazjum. Rodzice zapewnili słodkie wypieki, uczniowie-organizatorzy już od rana częstowali społeczność szkolną smakołykami.

 

W niedzielę, 11 listopada kontynuacja obchodów święta - w kościele oraz pod pomnikiem.
 
Święto Niepodległości w Gimnazjum, zdj. Marek Kania
Święto Niepodległości w Gimnazjum, zdj. Marek Kania
Zmieniony: Sobota, 29 Listopad 2008 18:09