Głogówek Online
 
12 | 12 | 2017
Miłość z czeluści Piekieł Drukuj
Ziemia Głogówecka - Relacje
Autor: Dominik Wawrzyniak   
Sobota, 14 Lipiec 2007 14:39

Sorontar

W ostatnim czasie w pobliżu naszego miasta kręcili się przybysze z krain fantastyki, zbiry, kapłani, wojownicy i damy dworu, których nie często można spotkać w naszej okolicy. „Miłość z czeluści piekieł” to imię II edycji LARPa urzeczywistnionego przez Bractwo Sorontar. Bractwo zrzesza mieszkańców grodu Głogówek i pobliskich krain, zapalonych fantastyką i historią. Owocami bractwa są sesję RPG, LARPy, terenówki i inscenizowane bitwy. Zapraszamy do przeczytania relacji z tego niecodziennego wydarzenia.

Sława Podróżniku, mam na imię Kenart. Dokąd to Cię niesie? Jeżeli tak bardzo pragniesz zwiedzić tajemne krainy, to mogę w tym pomóc, jestem klucznikiem i znam życzliwe drogi. Daruj sobie i schowaj te zbędne monety - nie trzeba. Widzisz za mną te dwa drzewa? Oto ukryta brama do krainy magii, magicznych istot ale i też przeraźliwych bestii. Czy aby na pewno chcesz je przekroczyć? Chodźmy zatem...

Czym jest RPG ?

Soronburg okryty noca i przebudzony słońcem
RPG, (z ang. role-playing game) jest grą fabularna, zwaną grą wyobraźni, w której uczestnicy wcielają się w role fikcyjnych postaci. Cała rozgrywka toczy się w fikcyjnym świecie, istniejącym tylko w wyobraźni grających. Jej celem na ogół jest rozegranie gry według zaplanowanego scenariusza i osiągnięcie umownie określonych lub indywidualnych celów, przy zachowaniu wybranego zestawu reguł, zwanego mechaniką gry. Klasyczną grę fabularną można porównać do teatru improwizacji, w którym osoba prowadząca (zwana Mistrzem Gry) odgrywa rolę autora scenariusza, reżysera, narratora i zazwyczaj autora ról postaci drugoplanowych - gracze natomiast są aktorami pierwszoplanowymi, jednakże nieznającymi scenariusza i zmuszonymi improwizować i reagować na sytuacje, jakie stawia przed nimi Mistrz Gry. Cała rozgrywka toczy się wyłącznie w oparciu o słowne opisy, czasem wspomagane muzyką lub taktyczną planszą - Mistrz Gry opisuje graczom ich otoczenie i akcje wykonywane przez bohaterów niezależnych, gracze natomiast opisują czynności wykonywane przez ich postaci.

Czym jest LARP ?

Uczta
W LARPie opisy wnętrz i osób zastępuje odpowiednia scenografia i kostiumy. Jest to teatr improwizacji, w którym uczestnicy wcielają się w wybrane przez siebie postaci, dobierając pasujący strój i ekwipunek, po czym nadają jeszcze postaci „duszę”, wymyślając jej imię, życiorys, charakter. W zależności od warunków gra toczy się w plenerze lub we wnętrzach z odpowiednio zaaranżowaną scenografią. Przed rozpoczęciem LARPa każdy uczestnik otrzymuje od mistrza gry list fabularny wprowadzający każdą postać indywidualnie do zamyślonej fabuły z określonymi celami dla jego postaci. Pełny szkielet scenariusza zna jedynie mistrz gry.

Warto dodać, że pojęcie LARPa w naszym bractwie rozwijało się niezależnie od świata zewnętrznego. Nieświadomi istnienia LARPów na świecie, trzy lata temu wpadliśmy na autorki pomysł spędzania wolnego czasu. Wyglądało to jeszcze niedojrzale - zwyczajny wypad do lasu, tyle, że w średniowiecznych strojach i obowiązujących prostych regułach określających świat, w którym się poruszaliśmy. Rok później dotarło do nas pojęcie LARPa, które było stosowane przez podobnych nam pasjonatów na świecie. Trzeba nieskromnie przyznać, że nasza koncepcja LARPa była już wtedy o wiele dojrzalsza od tych, które powstały gdzie indziej.

Otóż w tym roku zapaleni ideą spędzania wolnego czasu postanowiliśmy stworzyć coś niezwykłego. Jak zwykle, na drodze do tego celu stało wiele przeszkód.

Soronburg
O własnych siłach wznieśliśmy prawdziwy gród „Soronburg” a to jest 40 metrów obwodu palisady dwumetrowej, karczmę, wieżę wejściową z opuszczaną bramą, stoły, ławy, dyby i inne istotne elementy, przy czym nie raniliśmy drzew gwoździami opierając prawię całą konstrukcję na belkach, sznurach i drucie. Proszę sobie wyobrazić ile to było pracy.

Jako, że LARP to nic innego jak „teatr improwizacji” gdzie uczestnicy gry wcielają się w wybrane przez siebie postaci, to też siłą rzeczy, aczkolwiek z niebywałą przyjemnością, każdy musiał przygotować własny strój pasujący do odgrywanej przez siebie postaci. Czy szata nadaję duszę człowiekowi? Tak jest w świecie w, którym toczy się LARP - gracz potrzebuje duszy swojej postaci. Każdy zapalony musiał wymyślić indywidualnie imię, życiorys, charakter odgrywanej postaci - czysta przyjemność dla osób z bogatą wyobraźnią.

W tym miejscu na gruncie wysyłanych życiorysów wszystkich graczy, scenarzysta buduje scenariusz, po  napisaniu  którego każdemu z osobna wysyła pocztą „list fabularny” wprowadzający każdą postać osobno lub w mniejszych drużynach do tworzonej historii, przy czym nikt nie zna pełnego scenariusza. Uczestnicy znają jedynie cząstkowo jego wstępne wątki – to rozwiązanie powoduje, że fabuła jest żywa i pełna spontanicznych zachowań graczy reagujących na zaistniałe okoliczności w czasie gry.

Fabułę zrodziły dwa główne wątki:

-Umierający rycerz Edward de la Rosette, który, jako że dobrze znał szlachcica  Ratrius`a von Raheler, postanawia, ze względu na przyjaźń z jego ojcem jak i nim samym, przekazać mu swoje ziemie wraz z ręką córki Izabeli. To też na terenie Soronburgu ma dojść do uroczystego ceremoniału ślubnego i przekazani przez straż dokumentów własnościowych ziemi Soronburgu  szlachcicowi i jego przyszłej żonie.

You need to a flashplayer enabled browser to view this YouTube video

 -Chory psychicznie nekromanta, dawny lokaj na dworze zmarłego ojca Izabeli (państwa de la Rosette), w której to też szaleńczo się zakochał, dowiaduje się o jej ślubie. Lata temu porzucił pracę lokaja tylko po to, aby powstrzymać siebie od zła kiełkującego w jego głowie, co do Izabeli. Przerwa okazała się zgubna dla jego umysłu a wyrosły ogrom zła w jego głowie został wzmocniony uprawianiem czarnej magii. Teraz wraca by siłą poślubić swoją miłość -Izabelę.

Bitwa
Myślę, że nie ma sensu ubierać w słowa owoców tych prac. Filmy i zdjęcia oddadzą klimat panujący w czasie gry, aczkolwiek nie ukażą pomysłów i reakcji graczy na zaistniałe w czasie gry zdarzenia. Dla przykładu gród Soronburg w drugim dniu został przejęty przez banitów, przekupujących straż złotem i jedzeniem. Prawni właściciele grodu Izabela de la Rossete  i Ratrius von Raheler musieli zbiec w gęstwinę leśną z oddanymi sobie ludźmi, gdzie przygotowywali się do kontrataku. Co gorsza, w lesie grasował nekromanta - guru wielu ślepo oddanych sobie osób i zombie czyhający tylko na to, by porwać Izabelę.

Kolejnym krokiem było pozyskanie życzliwych nam osób, które wsparłyby nas w różnoraki sposób. Było to naszym największym zmartwieniem, gdyż nie mogliśmy zdradzić szczegółów naszej idei, a pomoc była konieczna. Koszt wyżywienia 35 osób na czas dwóch dni i nocy, jak dla nas był ogromny. Tutaj chciałbym podziękować w imieniu wszystkich uczestników LARPa, w szczególności w imieniu tych przybyłych z odległych krain (Mikołajek, Rzeszowa,) osobom, które podały nam pomocną dłoń, za co bardzo serdecznie dziękujemy:

-Państwo Chrobrowscy

-Pan Alfred Morawiec

-Państwo Kunertwie

-Miejski Dom Kultury z inicjatywy Pana Rafała Miczki

-Pan Piotr Poręba

-Pan Piotr Dancewicz

-Piast Głogówek

-Pan Stanisław Jaszczyszyn

-Państwo Wawrzyniakowie

Co dalej?

Mamy wiele konstruktywnych pomysłów i siły, aby w dalszym ciągu rozwijać jedną z naszych pasji. W tym jeszcze roku planujemy przygotować III edycję LARPa Sorontar dla grona zamkniętego. IV edycja LARPa Sorontar odbędzie się w przyszłym roku w okolicach czerwca i września, i przeznaczona będzie dla 50-60 uczestników. Poza tym jesteśmy otwarci na współpracę z każdym, kto chciałby uczynić coś dobrego dla naszego miasteczka. Dla przykładu na przyszłoroczne Dni Głogówka mamy koncepcję przygotowania inscenizacji bitwy średniowiecznej i rozbicia własnego stanowiska gdzie można byłoby zapoznać się z fantastyką i rozwinąć potęgę wyobraźni. Pomimo wielu problemów z formalizacją naszego stowarzyszenia mamy nadzieję na dalszy, jeszcze szybszy rozwój i dobrą zabawę.

You need to a flashplayer enabled browser to view this YouTube video

Więcej o bractwie na stronie www.sorontar.pl.

Zmieniony: Środa, 02 Lipiec 2008 19:25