Głogówek Online
 
24 | 10 | 2017
Ścieżka regionalna Drukuj
Ziemia Głogówecka - Artykuły i Felietony
Autor: Henryka Młynarska   
Niedziela, 22 Lipiec 2007 21:45
W zreformowanej polskiej szkole obok przedmiotów i bloków programowych znalazła się międzyprzedmiotowa ścieżka programowa „ Edukacja regionalna – dziedzictwo kulturowe w regionie”. Publiczne Gimnazjum nr 1 w Głogówku stworzyło swój program kształcąco-wychowawczy z zakresu problematyki regionalnej. Nauczycielom zależy na tym, aby poczucie tożsamości, przynależności kulturowej, historycznej czy narodowej uległo wzmocnieniu. W ramach tego programu organizowane są spotkania z ciekawymi ludźmi. Są nimi pisarze, kompozytorzy, naukowcy.

Nasza młodzież bierze udział w konkursach związanych z tematyką śląską (Śląskie beranie w Izbicku”, „Ze Śląskiem na TY” w Łubnianach, „ Herody” w Lewinie Brzeskim, „Po naszymu czyli po śląsku” organizowanym przez Radio Katowice).

Ściśle ze szkołą związana jest działalność Muzeum Regionalnego. Uczniowie lubią je odwiedzać i brać udział w bardzo ciekawych lekcjach lekcjach muzealnych prowadzonych przez kustosz mgr Barbarę Grzegorczyk. W salach muzeum odbywają się wernisaże, wystawy, promocje tomików poetyckich i wydawnictw tworzonych przez ludzi związanych  z Głogówkiem.

W rozwijaniu wiedzy o kulturze naszego regionu i jej związkach z kulturą narodową szczególnie pomocna jest literatura regionalna. W gimnazjalnej bibliotece  gromadzimy dokumentację, która pomaga naszym uczniom poznawać bogactwo treści związanych z dziedzictwem kulturowym Głogówka i okolic. Podejmuje też działania edukacyjne, które pobudzają wyobraźnię ucznia mobilizują do twórczego działania. Gimnazjaliści wykonują albumy, przygotowują wystawy, piszą teksty związane z regionem. Interesujące są lekcje w terenie  np. wycieczki rowerowe H. Sprężyna - Szlakiem legend związane z legendami, podaniami naszej gminy.

Od trzech lat na terenie naszej szkoły tworzy się „Izbę Śląską”. Nie jest to jedno pomieszczenie, ale kilka izb, które zaaranżowano na dużym strychu. Pomysł stworzenia „ kącika śląskiego” zrodził się na lekcjach języka polskiego. Gimnazjaliści przyglądając się reliktom przeszłości zamienili się w poszukiwaczy „ staroci” , młodych etnografów. Szperając w domach dziadków, w stodołach, starych szopach odkrywają skarby, które stanowią eksponaty w naszym szkolnym muzeum. W Izbie Śląskiej wydzieliliśmy kilka pomieszczeń. Jednym z nich jest kuchnia przypominająca tę dawną dziewiętnastowieczną. Obok niej miejsce w którym uczniowie zebrali wanny, tarki do prania, deski do maglowania i wszystko to, co dawniej służyło kobietom przy praniu. Jest też pokój w którym znajdują się dwa antyczne już „wertika” (toaletki), stoją przy starym, drewnianym łóżku z prawdziwym siennikiem. Wnętrze wszystkich pomieszczeń zostało tak urządzone, aby mogło dać wyobrażenie autentycznego życia śląskiej rodziny. Wśród zebranych eksponatów są 100-letnie wózki dziecinne, kufry na ubrania, pudła na kapelusze, żelazka  z „ duszą”, narzędzia rolnictwa i prawdziwe sanie, którymi podróżowali zimą nasi „starzikowie”. W naszym gimnazjalnym „muzeum” wydzieliliśmy też kącik przypominający dawną izbę lekcyjną. Stoi w niej zielona ławka szkolna, poszukujemy jeszcze tablicy, która dopełniłaby ten obrazek szkolny.

Za rok uczniowie naszego gimnazjum pod opieką nauczycieli planują przygotować uroczyste otwarcie „ Izby Śląskiej”. Przed nami kilka miesięcy pracy. Uroczystość tę chcemy połączyć z imprezą nadania imienia naszemu gimnazjum. Jakiego? O tym następnym razem.