Głogówek Online
 
24 | 10 | 2017
Informatycy z Głogówka najlepsi w Polsce Drukuj
Ziemia Głogówecka - Artykuły i Felietony
Autor: Łukasz Szała   
Poniedziałek, 09 Czerwiec 2008 10:29
5 czerwca br. we Wrocławiu odbył się Finał Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Internecie "DialNet Masters". Pierwsze miejsce zajęła drużyna „DreamTeam" z II Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Kędzierzynie-Koźlu. Dwóch jej członków, Marek Świecznik i Szymon Kaiser to mieszkańcy Głogówka. Laureatom składamy serdeczne gratulacje, a Państwa zapraszamy do przeczytania wywiadu z młodymi informatykami.
 
Co to jest konkurs DialNet Masters?

: DialNet Masters to Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Internecie, organizowana przez Dialog Telecom, we współpracy z Politechniką Wrocławską, Parlamentem Młodzieży Wrocławia i Kłodzkim Towarzystwem Oświatowym. Jest przeznaczona dla młodzieży szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych. Olimpiada organizowana jest już po raz drugi, pierwszy raz była konkursem tylko dla Dolnego Śląska, w tym roku szkolnym - ogólnopolska.

Jak trafiliście do tego konkursu? Opiszcie proszę jego przebieg. Kto był w Waszej drużynie?
 
SK: W skład naszej drużyny wchodzą: Marek Świecznik, Artur Jaworski, Szymon Kaiser i Mikołaj Kochański, uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Kędzierzynie - Koźlu. Do konkursu dostaliśmy się poprzez rejestrację na stronie www.dialnetmasters.pl. Początkowo trzeba było przejść etapy szkolne, zadania rozwiązywaliśmy online w pracowni informatycznej. Etap szkolny składał się z trzech podetapów. Po ich zakończeniu dowiedzieliśmy się że przeszliśmy dalej i dostaliśmy się do półfinałów, które odbyły się w Częstochowie. W półfinałach łącznie wzięło udział 21 drużyn, nasz zespół zajął 4 miejsce co dało nam szanse na udział w Wielkim Finale. Poza tym otrzymaliśmy jeszcze odtwarzacze muzyczne – iPod Shuffle. Finał olimpiady DialNet Masters odbył się 5.06.2008 roku we Wrocławiu.

Czy trudno było wygrać? Jaką mieliście konkurencję?

: Bardzo trudno, ponieważ musieliśmy wykazać sie wiedzą i umiejętnościami, które w dużym stopniu wykraczały ponad te, które nabyliśmy w szkole. Drużyn z całej Polski było około 3 tysiące. Do ścisłego finału przeszło ich tylko 28, w tym z naszego województwa zakwalifikowały się jeszcze tylko drużyna z gimnazjum dwujęzycznego w Strzelcach Opolskich i drużyna z Zespołu Szkół Elektrycznych z Opola.

O co Was pytali? Jaką wiedzą musieliście się wykazać? Czy nauczyliście się tego w szkole?

: Musieliśmy wykazać się rozległą wiedzą oraz umiejętnościami związanymi z sieciami informatycznymi, telekomunikacją i szeroko pojętym Internetem. W finale było zadanie w formie testu wielokrotnego wyboru, zadanie polegające na skonfigurowaniu fikcyjnej sieci na podstawie kilku informacji i rysunku, ale też np. zadanie, w którym mieliśmy do odszyfrowania hasło na podstawie ukrytego klucza. Dużą część wiedzy, którą wykorzystaliśmy przy rozwiązywaniu konkursowych zadań nabyliśmy w szkole, ale nie podczas planowych lekcji informatyki, gdyż ich mieliśmy tylko dwie w tygodniu, ale na zajęciach dodatkowych organizowanych przez naszych nauczycieli: mgr Ryszarda Wiśniowskiego i mgr Patryka Flegla, którzy nie raz zostawali z nami po lekcjach w ramach kółek informatycznych oraz na specjalnych zajęciach przed konkursem. 

Co jest główną nagrodą?

SK: Nagrodą główną jest wycieczka do Kalifornii (m.in. Dolina Krzemowa, Los Angeles) – kolebki Internetu. Tereny te stanowią od lat 50. XX-wieku centrum amerykańskiego przemysłu informatycznego. Wycieczka odbędzie się od 8 do 20 września bieżącego roku.
 
Jakie są Wasze plany na przyszłość? Czy wiążecie je z telekomunikacją czy Internetem?

SK: Swoją przyszłość wiążemy z dalszym rozwijaniem swojej wiedzy w tym zakresie. W przyszłym roku troje z nas zamierza zdać maturę i dostać się na studia na Politechnice Wrocławskiej, na kierunkach: Informatyka, Teleinformatyka czy innych pokrewnych. Marek Świecznik, obecnie absolwent naszej szkoły od przyszłego roku akademickiego zaczynie studia na Politechnice Wrocławskiej, na kierunku Informatyka.
 
Dziękuję za rozmowę  i jeszcze raz gratuluję!
 
Zwycięska drużyna z nauczycielami, zdj. lo2kk.edu.pl
 
Zmieniony: Wtorek, 25 Listopad 2008 22:37
 
Podobne artykuły: