Głogówek Online
 
15 | 12 | 2017
Forma „nowej prowincji” Drukuj
Aktualności - Aktualności
Autor: Kinga Markowska   
Wtorek, 21 Październik 2014 17:38

W jaki sposób pokazać wszystko to, do czego dąży prowincja, jak określić drogę jej przemiany, a także ego i formę? Pojęciowość peryferii w bardzo szybkim tempie się zagęszcza i wszystkie uwikłania prowincji zmierzające w zmianę jej statusu są coraz bardziej widoczne. Jeśli dzisiaj, homogenizacja kultury staje się procesem nieodwracalnym, to moment, w którym stolica i prowincja będę się różnić tylko liczbą mieszkańców zbliża się wielkimi krokami. I taka wizja nie jest wymysłem jednego wariata. W podobny sposób prorokują: Krzysztof Czyżewski w eseju „Czas prowincji”, Manuel Castells w „Sile tożsamości” a także Zygmunt Bauman na stronach „Życia na przemiał”. Próba zdefiniowania prowincji pojawia się w ostatnim czasie tak często, że aż trudno przejść obok niej obojętnie i bez jakiejkolwiek refleksji. Właśnie Krzysztof Czyżewski sugerował, aby „zagospodarować prowincję wolnym aktem czynienia” i zrezygnować przy tym z „miny wyzwolonego światowca”.


alt

Dziś sposób odkrywania prowincji musi być nowy, tak samo jak „nowa” powinna stać się sama prowincja. Ważne jest również to, aby przezwyciężyć „ducha prowincjonalizmu” i na rogu największych centrów budować świat bez szybkich profitów. Mapę tej „nowej prowincji” możemy rozrysować poprzez sztukę – świeżą, młodą, a jednocześnie mocno określoną przez samego artystę. Eksploatując prowincję nie możemy zapomnieć o tym, że posiada ona ego i formę, w jakiej – na naszych oczach negocjuje swój status. Identyfikacja prowincji nierozłącznie związana jest z hybrydyzacją, którą podczas procesu mieszania się uwzględnia zarówno niesłodkie manifesty, gwałtowne uczucia, przesądy, stereotypy, jak również szepty i szmery.

Moment, w którym zaczniemy kolonizować lokalność, a jednocześnie zauważymy transgresję w sposobie funkcjonowania prowincji, pozwoli na określenie punktów stycznych między peryferyjnością a światowością. Czy powiązanie to będzie dosłowne - wynikające z niemożności oderwania się od irracjonalnych klisz, czy stanie się dojrzałym zespoleniem i przemianą? Szukamy tej odpowiedzi na wystawie PROWINCJA duż[EGO] FORMATU wśród wybranych laureatów i finalistów konkursu „Artystyczna Podróż Hestii”. Poprzez korespondencję malarstwa, rzeźby, fotografii i filmu z kulturą zapośredniczoną medialnie spróbujemy „ukształcić” prowincję – jej ego i formę właśnie.

Informacje prasowe o wystawie PROWINCJA duż[EGO] FORMATU:
Kinga Markowska, Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
Kontakt – Tel.: 792 649 025, mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. ,

Zmieniony: Wtorek, 21 Październik 2014 17:46
 
Podobne artykuły: