Głogówek Online
 
15 | 12 | 2017
Długi marsz 70 lat później Drukuj
Aktualności - Aktualności
Autor: Marek Szała   
Poniedziałek, 19 Listopad 2012 21:40

zdjęcie: http://longwalk.pl/Nie tak dawno temu, bo w 2010 roku, na ekrany kin wszedł znakomity film Petera Weira „Niepokonani” (The Way Back). Film oparty jest na książce Stanisława Rawicza „Długi Marsz”. Autor opowiada w niej, jak z kilkoma towarzyszami uciekł z syberyjskiego łagru i  przez mroźną Syberię, pustynię Gobii oraz Tybet dotarł do Indii. Książka stała się światowym bestsellerem i została przetłumaczona na kilkanaście języków. Wybuchła wielka sensacja, gdy okazało się, że autor „Długiego marszu” nie opisał własnych przeżyć  tylko wydarzenia zawarte w pamiętnikach Witolda Glińskiego. Okazało się również, że Witold Gliński żyje w Wielkiej  Brytanii i chętnie opowie prawdziwą historię brawurowej ucieczki.

Jako pierwsi polscy dziennikarze odwiedzili pana Glińskiego trzej młodzi mężczyźni: Tomasz Grzywaczewski, Bartosz Malinowski oraz Filip Drożdż. Podczas wywiadu został nakręcony film dokumentalny, a cała ta historia stała się inspiracją do powtórzenia tej wyprawy po 70 latach przez trzech śmiałków. Młodzi podróżnicy pokonali tę samą trasę na piechotę, na koniach, na rowerach oraz łodziami. Przedsięwzięcie trwało około pół roku  i cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród Polaków i wiele osób mocno trzymało kciuki za powodzenie wyprawy. Tomasz Grzywaczewski po powrocie spisał wszystkie przygody drużyny i w ten sposób powstała książka „Przez dziki Wschód”, której premiera odbyła się 7 listopada 2012 roku.

Zarówno film jak i relacja z wyprawy zapowiadają się niezmiernie interesująco, dlatego też bardzo się ucieszyłem gdy Rafał Sierecki, jeden z podróżników naszej głogóweckiej Grupy Wyprawowej  Horyzont, poinformował mnie, że  1 grudnia o godzinie 18:00 w Domu Kultury odbędzie się spotkanie z Tomaszem Grzywaczewskim. Nieoficjalnie dowiedziałem się, że na promocji książki zostanie zaprezentowany film dokumentalny, którego głównym bohaterem jest właśnie Witold Gliński. Podczas spotkania będzie można również nabyć książkę „Przez dziki Wschód” wraz z autografem autora. Zapewne po zakończeniu prelekcji będzie można z nim porozmawiać oraz podzielić się wspomnieniami swoich własnych przygód. W imieniu Grupy Wyprawowej Horyzont serdecznie zapraszam na sobotnie spotkanie.

Przydatne linki:
Niepokonani - zwiastun filmu: http://www.youtube.com/watch?v=fnA736sGDG0
Long Walk - Wyprawa śladami Witolda Glińskiego: http://longwalk.pl/

Zmieniony: Poniedziałek, 19 Listopad 2012 22:16